Avrupa bisiklet rotasına İzmir’de alındı

194

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) alınması için yaptığı başvuru kabul edildi.  İzmir’in üyeliği resmi olarak açıklandı.

EuroVelo’ya Türkiye’den katılan ilk kent olan İzmir’in 500 kilometrelik bisiklet rotası EuroVelo 8-Akdeniz rotasının devamı olarak ağa katılması ile ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  bu üyeliğinin İzmir için çok önemli bir kazanım olduğunu belirtti.

Soyer “Kuzey güney doğrultusunda oluşturulan 500 kilometrelik İzmir uzantısı için rota güçlendirme ve geliştirme çalışmalarına başlıyoruz. EuroVelo rotası ile ülkeye giriş yapann bisikletli turist, yerel konaklama noktalarını, yeme içme yerlerini, yerel tarihi ve kültürel değerleri ziyaret ederek birçok sektör için ekonomik katkı sağlıyor.” dedi.

EuroVelo Direktörü Ádám Bodor ise, “Türkiye’nin kıyı şeridinin bu önemli bölümünün rotamıza katılması bizi mutlu etti. Efes ve Bergama (Pergamon) antik şehirlerinin EuroVelo ağında bulunuyor olması müthiş” diye duygularını dile getirdi.

Akdeniz Rotası, 8 bin 60 kilometreye çıktı

İspanya’nın Kadiz kentinden Güney Kıbrıs’a kadar uzanan, Atina ile Güney Kıbrıs arasında feribot bağlantısı bulunan uzun mesafe bir bisiklet rotası olan EuroVelo 8- Akdeniz Rotası, 500 kilometrelik İzmir güzergâhının da eklenmesiyle 8 bin 60 kilometreye çıktı.

İspanya’nın Endülüs bölgesini Fransız Riviera’sına, Adriyatik kıyılarını ve Balkan Yarımadası’na bağlayan bu gezi rotası sayesinde, dünyanın en güzel peyzajına sahip sahilleri ve kültürel miras öğeleri birleşiyor.

Türkiye’deki bu yeni rotayla İzmir, limanları üzerinden Yunanistan’ın Ege Denizi’nde bulunan adalarına feribot seferleriyle bağlanıyor. Dikili’den başlayarak Efes antik kentine uzanan İzmir rotasında bisikletli turistler, Bergama, Aliağa, Foça, İzmir merkez, Balıklıova, Alaçatı ve Sığacık’tan geçerek Selçuk’taki Efes antik kentine ulaşıyor.

Eurovelo nedir?

EuroVelo, Avrupa’da 70 bin kilometre üzerinde planlanmış, 45 bin kilometresi tamamlanmış 16 adet uzun yol bisiklet rotasını kapsıyor. EuroVelo bisiklet rotaları, geçtiği ülkelerdeki şehirlerin prestij kazanmasına ve sosyoekonomik yapının gelişmesine destek sağlıyor. EuroVelo bisikletli turizm ağının 14 milyon 500 bin konaklamalı bisiklet turu ile 6 milyar 400 milyon, 46 milyon günlük tur ile 700 milyon avro olmak üzere yılda yaklaşık 7 milyar avro brüt gelir getirdiği belirtiliyor.

EuroVelo’nun 16 adet uzun yol bisiklet rotasından biri olan ve İzmir’in üyelik başvurusunda bulunduğu “EuroVelo 8-Akdeniz Rotası” İspanya’dan başlıyor. Fransa, Monako, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk üzerinden devam edip Yunanistan ve Güney Kıbrıs olmak üzere 12 ülkeden geçiyor. Rota üzerinde 23 dünya mirası ve Ege Bölgesi’ne özgü 712 balık türü bulunuyor. Bu ağa İzmir’in de eklenmesiyle ile birlikte listenin daha da zenginleştiği belirtiliyor.