Bakan Ersoy: Paket tur oranını düşüreceğiz

189

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin açılışında yeni turizm tanıtım politikası ile ilgili sunum yaptı. Ersoy, ‘’Politika değişikliği olmasaydı, turizm sektörü burun aşağı gidiyordu’’ dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bu yıl 9’uncusu düzenlenen, kongredeki konuşmasında daha fazla harcayan turist getirmek için paket turların oranını düşmesi gerektiğini söyledi. 2018 yılı itibariyle turizm sektörünün 2015 seviyesine döndüğünü, turizm geliri hesaplanırken, kişi başı ortalama harcamaya değil, turist başına gecelik harcama bakmak gerektiğini vurguladı. Bakan Ersoy, artık kişilerin kısa süreler de daha sık seyahat ettiğine dikkat çektiğini ileri sürdü ve “Bu nedenle ortalama geceleme süresi ve  ortalama harcama düştü” dedi.

Bakan Mehmet Ersoy, paket turla gelen ziyaretçi sayısının Akdeniz’de yüzde 85, Ege’de yüzde 60 ve Marmara bölgesinde yüzde 30 olduğuna işaret ederek, bu durumun arz güvenliğini tehlikeye attığını, bu nedenle münferit ve dinamik paketlerle gelen yolcu sayılarını arttırarak paket tur yolcu sayısını azaltmayı planladıklarını ifade etti.

Ersoy, bunu yapmak için hem direkt tarifeli ulaşım olanaklarını hem de tanıtımı arttıracaklarını söyledi. Ersoy, “Turizm Geliştirme Ajansı hayatımıza bu nedenle girdi” dedi. Mevcut düzenle gidildiğinde 2023 yılına kadar 55 milyon ziyaretçi alınabileceğini, ancak Türkiye’nin hedefinin 75 milyon olduğunu belirten Ersoy, ‘Zaten kriz olmasaydı da Türkiye turizmi burun aşağı gidiyordu ve mutlaka bir politika değişikliğine ihtiyaç vardı’’ diyerek söyle konuştu:

”Turizmde Tanıtım fonlarının turizmde yüksek gelir elde eden ülkelerin hemen hepsinde var. Turizm Geliştirme Ajansı dünyada 100 yıldır kullanılan, bizim de yeni hayata geçirdiğimiz bir yapı. Turizm Ajansında otelcileri temsilen 7 bölgeden 9 kişinin ajansın yönetim kurulunda olacak. Cumhurbaşkanlığı turizm sektörünü stratejik sektör ilan etti. Ajansın devreye girmesiyle sektörden 125 milyon dolar katkı toplanması bekleniyor. Bakanlık 2024’e kadar bakanlık olarak artan oranda Tanıtım Ajansı’na katkı vermeye devam edeceğiz. 2023 yılında Tanıtım Ajansı’nın 220 milyon dolarlık bir bütçeye ulaşmasını bekliyoruz.