Müzekart’a ilgi büyük

154

Müzekart uygulaması sayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerdeki ziyaretçi sayısında yüzde 24, gelirler de ise yüzde 84 oranında artış oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008 yılında müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayılarını arttırmak ve bu alanda bir farkındalık yaratmak amacıyla Müzekart uygulamasını başlattı. Müzekart, Bakanlığa bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerine bir yıl süreyle giriş imkânı sağlıyor. 2018’de Müzekart’ın toplam satışı 1 milyon 154 bin 24 adet oldu. Bu rakamın 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 1 milyon 300 bin, 2020 yılında ise 1 milyon 500 bine ulaşması öngörülüyor.

ZİYARETÇİ 30 MİLYONU GEÇTİ

Bakanlık verilerine göre, 2019’un ilk 10 ayında müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı yaklaşık 30.4 milyona ulaşarak tarihinde ilk defa 30 milyon seviyesini geçti. 2018’in aynı döneminde bu rakam 24.6 milyon oldu. Müzelerdeki ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla yüzde 23.5, gelirlerde ise yüzde 84 oranında artış sağlandı. 2019 yılı sonu itibarıyla Bakanlığa bağlı müze ve ören yeri ziyaretçi sayısının 33 milyonun üzerinde olacağı öngörülüyor.

MİLLİ SARAYLARDA SIRADA

2020 yılında Müzekart çeşitlerinin arttırılması kültür ve sanat kurumlarında çeşitli olanaklar da sağlayan kart türlerinin geliştirilmesi planlanıyor. Müzekart’ın Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlı ziyaret alanlarında da geçerli olmasına yönelik protokol hazırladı. Bu protokolün kısa süre içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ayrıca Türk vatandaşlarının müzelere olan ilgisini arttırmak için beraberindeki iki veya daha fazla kişiyle ziyaretlere olanak sağlayabilecek bir aile kart oluşturulması planı da yapılıyor.

İstanbul’da bulunan tarihi, kültürel ve turistik ziyaret alanları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ulaşım imkânlarının Müzekart’a entegre edileceği bir İstanbul Kart projesi de hayata geçirilecek. Ayrıca bir ‘turist kart’ oluşturulması hazırlıklarına da başlandı. Bu uygulamayla İstanbul’da bulunan tarihi, kültürel ve turistik ziyaret alanları ile ulaşım imkânı entegre edilerek yabancı ziyaretçilerin kullanımına sunulacak.

MÜZELERDE HIZLI GEÇİŞ

Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle ortaya çıkan bilet kuyruklarının ziyaretçi memnuniyetsizliğine sebep olmasını engellemek, hizmet ve ziyaret kalitesini arttırmak amacıyla Ayasofya Müzesi, Efes Ören yeri, Pamukkale Ören yeri ve Arkeoloji Müzesi, Göreme Ören yeri ve Karanlık Kilise’de hızlı geçiş sistemi (fast track) uygulamasına da başlandı.