RİSKLİ VE RİSKSİZ ÜLKELER

172

Dünyadaki en riskli en güvenli ülkeler interaktif haritayla açıklandı. İşte dünyanın en riskli ve risksiz ülkeleri…

International SOS şirketinden küresel risk uzmanlarının hazırladığı haritaya göre, ülkelerin güvenliliği üç farklı kritere göre sıralandı.  Harita da sağlık, güvenlik, yol emniyeti. İlk iki kategoride ülkeler 5 üzerinden değerlendirilirken yol emniyeti 100 bin kişideki ölüm oranına bakarak 4 seçenekle derecelendirildi.

Harita da seyahatte sağlık riski derecelendirmesini birçok sağlık riskini ölçerek belirlediğini belirtildi. Harita hazırlanırken,  bulaşıcı hastalıklar, çevresel faktörler, tıbbi tahliye verileri, trafik kazası verileri, acil sağlık hizmeti standardı, ayakta ve yatan hastalara tıbbi bakım, kaliteli ecza malzemelerine erişim ve kültür, dil ya da yönetim engelleri, seyahat güvenliği riski gezginlere tehlike teşkil eden siyasal şiddeti (terörizm, ldi. şiddet suçu ve basit suçları değerlendirildi. Ulaşım altyapısının güvenliği, işçi-işveren ilişkilerinin durumu, güvenlik hizmetlerinin ve acil servisin etkililiği ve ülkenin doğal felaketlere karşı hassaslığı gibi başka faktörler de göz önünde bulunduruldu.

Seyahat Riski Haritası, bin 300’den fazla iş için seyahat eden kişinin katıldığı Ipsos MORI İş Esnekliği Eğilim İzleme anketiyle birlikte yayımlandı.

Çok yüksek riskli ülkeler:

Venezuela, Haiti, Kuzey Kore, Suriye, Irak, Afganistan, Yemen, Eritre, Burkina Faso, Nijer, Gine, Sierra Leone, Liberya, Gine-Bissau ve Burundi seyahatte sağlık riski kategorisinde “çok yüksek” notunu aldı.

Güvenlik riski yüksek ülkeler:

Libya, Somali, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Suriye, Irak, Yemen, Afganistan

Güvenlik riski en düşük ülkeler:

İzlanda, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, Lüksemburg, Slovenya, Andora, Svalbard, Grönland