Hong Kong’da Osmanlı mutfağı

10471

Melis Bayam /

Noble Lee-Fitz Hong Kong’lu genç bir kadın. Alman eşinin işi dolayısıyla Hong Kong’tan İstanbul’a geldi. Önce Türkçe kursuna gitti, sonra sıra Osmanlı Mutfağı’na merak saldı. Yemeklerin damak tadını sevdi, bu kez de yemek kurslarına başladı. “Şimdi sıra Hong Kong’ta Türk mutfağı restoranı açmaya geldik” diyor.

Noble Lee-Fitz Hong Kong’dan başlayıp İstanbul’da devam eden öyküsünü söyle anlattı;

“Üç yıl önce eşim ile birlikte memleketim Hong Kong’tan İstanbul’a geldik. Kent beni çok büyüledi. Tarihi, boğazı, insanları bambaşka. Âşık oldum. Çok farklı bir kent burası. Sizleri daha iyi anlayabilmek için önce diliniz öğrenmek istedim. İlk günler çok zorlandım. Birkaç ay geçince tam telaffuz edemesem de konuşmaya başladım. Konuşmam insanlara çok sempatik geldi. Kime bir şey sorsam herkes işini gücünü bırakıp benimle ilgileniyordu. Böyle bir dostluğu başka yerlerde bulmak çok zor… Alışveriş yaparken veya yol sorarken herkesten yardım görmek beni çok mutlu etti. Sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSMEK kurslarını duydum. Burada dil kursuna yazılarak Türkçe öğrenmeye başladım.  Bu eğitimin ardından resim kursuna kayıt yaptırdım. Yağlı boya tabloların altına imza atmaya başladım. Becerilerim bunlarla da sınırlı kalmadı. Resim kursunu bitirdikten sonra, yine İSMEK’in kapısını çaldım. Bu kez hedefim Osmanlı Saray Mutfağını öğrenmekti. Halen bu yöndeki beceri ve bilgimi geliştirmeyi sürdürüyorum. Kısa kısa süre içerisinde Türk yemeklerinin birbirinden leziz tariflerini öğrendim”

İLK DENEMELER EVDE

Noble Lee-Fitz kurslarda öğrendiği yemekleri ilk olarak eşine ve arkadaşlarına tattırdığını söylüyor.

“Osmanlı Saray Mutfağı hayranlık uyandıracak bir mutfak. Amacım bu mutfağı çok iyi öğrenip Türkiye’den kendi ülkeme dönünce Hong Kong’ta Osmanlı yemekleri restoranı açacağım” derken de bu konuda oldukça iddialı. Favori yemekleri arasında Antakya yöresine ait Şıhıl Mahşi, Soğanlı Börek, Yaprak Sarma, Baklava ile Hibiskus adı verilen Osmanlı Şerbeti olduğunu söylüyor.