Don Kişot Operası ile sahnede görsel şölen

1492

Don Kişot Operası, geçen sezon seyirciler tarafından çok beğenilmişti. Yeni sezonda da seyirciyle buluşacak.

Don Kişot Operası ile sahnede görsel şölen yaşanacak. “Don Quichotte” (Don Kişot) Operası, bu sezon da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 20 Aralık 2019’dan itibaren Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenecek. 

Sahnede görsel şölenin yaşatıldığı Don Kişot Operası, geçtiğimiz sezon seyircinin büyük beğenisini kazanmıştı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sezon prömiyerini yaptığı opera bu sezon da sahnelenmek için gün sayıyor.

Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı ve güncelliğini her dönem koruyan eserinden esinlenilerek bestelenen “Don Kişot  Operası ” 20, 21, 24, 25, 27 Aralık 2019 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverler ile buluşacak.

Operanın librettosunu Fransız oyun – roman yazarı Henri Cain yazdı. Romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet besteledi. Dünyada ilk kez, 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelendi. Büyük ilgi gördü. 

Operanın rejisörü Recep Ayyılmaz. Orkestra şefi Zdravko Lazarov. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası solist ve koroya eşlik ediyor. Koro Şefi Paolo Villa.

Don Kişot Operası, Kadıköy Belediyesi Süreya Operası Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Dulcinée rolünde: Aylin Ateş, Özge Kalelioğlu, Deniz Likos (dönüşümlü olarak rol alacaklar)

Don Kişot rolünde: Suat Arıkan, Gökhan Ürben (dönüşümlü olarak rol alacaklar)

Sancho rolünde: N. Işık Belen, Umut Kosman (dönüşümlü olarak rol alacaklar)

Pedro rolünde: Begüm Karacasu 

Garcias rolünde: Banu Ergün, Funda Güllü  (dönüşümlü olarak rol alacaklar)

Rodriguez rolünde: Can Reha Gün, Bahadır Özkoca (dönüşümlü olarak rol alacaklar)

Juan rolünde: Zafer Çiftçi, Çağrı Köktekin (dönüşümlü olarak rol alacaklar)

Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, koreografi ise Beyhan Murphy’e ait.

“Don Quichotte Operası” ile görünüşteki komedi ögelerinin ardında, insanlığa bazen üzücü bazen sarsıcı hayat dersleri veriliyor.

Don Quichotte evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar…

Eserin olay örgüsü ana hatlarıyla şöyle:

İnsanlığın unuttuğu erdemlerin peşinde koşan, tutkulu gezgin şövalye Don Quichotte, inandığı doğrular ve aşkı için hayatını riske atmaya hazırdır. Don Quichotte ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Quichotte’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder.

Ancak Dulcinée, sözde Don Quichotte’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur; gezgin şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir.

Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar…

20, 21, 24, 25, 27 Aralık 2019 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde