Dünyanın en ünlü Noel Pazarları

18931

Dresden’de sıcak şarap yahut Brugge’da buzlu cin içmek. Barselona’da kestane kebap, Londra’da “minec pies” atıştırmak. Oslo’da doğal buz pistinde bir tur atmak. Ya da Viyana’da muhteşem bir korodan klasik müzik dinlemek… Batılıların Noel kutlamaları dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgisini çekiyor. İşte size birkaç öneri…

Dresden (24 Aralık’a kadar)Almanya’nın Elbe Nehri üzerindeki barok Drenden kentinde kurulan Noel pazarından ufak tefek hediyeler almak, ünlü (stollen yahuü striezel) gibi yerel lezzetleri tatmak 585 yıldır çok moda. Evet, 585 yıl çünkü bu pazar 1434 yılından beri, istisnalar hariç, her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. En önemli, pazar Frauenkirche kilisesi çevresinde ve Münzgasse’de kuruluyor. Cam eşyaları ve Vogtland dantellerini (ve biranın dozunu) kaçırmayın.

Londra (5 Ocak’a kadar)

Sadece çeşit, çeşit hediye satan büyük mağazalar değil, Londra’nın belli başlı caddeleri de Noel’de ışıl, ışıl  aydınlanıyor. Oxford Street, Regent Street ya da Carnaby Street’te bir tur attıktan sonra Noel pazarlarında «mulled wine» (tarçınlı kırmızı şarap) içmeyi, ya da «mince pies» (şekerlemeli küçük pastalar) yemeyi ihmal etmeyin.

Özellikle Greenwich ve Southbank’te London Eye yakınında kurulan pazarı (ve açık hava buz pistini) görmenizi tavsiye ederiz. Ve aryıca bu Noel, ilk kez efsanevi Trafalgar Square’de kurulacak pazarı ve devasa Noel ağaçını da kaçırmayın deriz.

Barcelona (1 Ocak’a kadar)

Barselona Katedrali yakınında 1786’dan beri kurulan Santa Llúcia pazarı olmazsa olmaz. Barselonalılar (en bilineni, çömelmiş ‘ihtiyaç gideren’ ünlü ünsüz insan figürleri ‘caganer’ gibi) Noel ağacı süslemelerini buradan alırlar.

Ama başkaları da Katalan başkentinde. Mesela Port Vell yani Barselona’nın tarihi limanının 150’nci yılı için özel Noel pazarı kuruluyor. 30 metrelik bir Noel ağacı ve 5 bin metrekarelik bir pazar…

Edinburgh (4 Ocak’a kadar)

Şatonun ayakları dibinde kurulan Noel pazarıyla pek bir övünürler Edinburghlular. Tamam, hava biraz soğuktur bu mevsimde ama sıcak şarap ve viskili kokteyller ne güne duruyor? Tabii ki yanında bir iki “scottish eggs” (etli katı yumurta) atıştırarak. Bu yıl Community Christmas adı verilen eğlenceler kentin 12 aynı alanına yayılıyor. Her gece bir başka tarihi bina aydınlatılacak. Kaçırmayın.

Brugge (5 Ocak’a kadar)

“Kuzey’in Venedik’i” olarak tanınan Belçika’nın Brugge kenti Place du Marché  ve Simon Stevin Meydanı’nda kurulan Noel pazarları muhteşem. Kentin ünlü gofretlerini, sıcak çikolatasını ve (garip ama gerçek) buzlu şarabını – sokak korolarını ve şarkıcılarını dinleyerek – tatmamak olmaz. Bu sene “Kış Işıkları” adlı aktivite çerçevesinde sizi bekleyen başka sürprizler de var (Mesela Aşk Gölü üzerinde buz pateni yapma fırsatı gibi…)

Viyana (26 Aralık’a kadar)

Yirmi kadar Noel pazarı, ışıklandırılmış kırk kadar tarihi sokak, Avusturya’nın başkentinde Noel gerçek bir bayram. Yani ‘viennoiserie’ denilen küçük pastaların tadına bakmak için muhteşem bir fırsat. Fransızların – bizim ‘kruvasan’ dediğimiz – meşhur ‘croissant’ının Viyana’da doğduğunu ve varlığını Osmanlı kuşatmasına ve sancağındaki Hilal’e (Croissant ‘hilal’ demektir bilirsiniz) borçlu olduğunu unutmayın. Otantik bir Pazar görmek için Rathausplatz’a, daha da otantik olsun diyorsanız eski kent merkezindeki Freyung Meydanına uğramayı ihmal etmeyin.

Prag (6 Ocak’a kadar)

Çekya başkentinin 6 büyük meydanı panayıra dönüşüyor Noel’de. Dev bir Noel ağacına ev sahipliği yapan Eski Kent Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Venceslas Meydanı ve diğerleri. Pırıl, pırıl bir Prag bekliyor sizi. Isınmak için sıcak şarap yerine “Noel punch’ı” tavsiye ediliyor. Bol şekerli yerel tatlı “trdelniks” sokakta, ayaküstü tadılacak. Dönüşte valize bir iki tane kristal Noel topu atılacak, malum Çekya’nın en önemli el sanatı cam

Lüksemburg (24 Aralık’a kadar)

“Winterlights” adlı kutlama programıyla, adından da anlaşılacağı gibi, küçük Prenslik bu Noel’de ışıl, ışıl… 600 bin ampül 53 kilometre süsleme… Muhteşem. Place d’Armez ve Place de la Constitution kutlamaların merkezi. Place Guillaume II’deki 800 m2’lik paten pisti kaçmaz. Sokak çalgıcıları ve bira cabası… 

Lozan (31 Aralık’a kadar)

İsviçre’nin Leman Gölü kıyısındaki bu şirin kentinde bu yıl Bô Noël kutlanıyor. Adı söyle. 5 büyük Noel pazarı, çocuklara ve animasyona ayrılmış stantlar, tabii ki yerel tatlar, meşhur ‘raklet’… Cité-Devant mahallesinde evlerin pencerelerinden oluşan Noel süslemesi ve gölün öte yanında Evian’da kurular 10 metrelik ahşap Noel Baba da mutlaka görülmeli.

New York (24 Aralık’a kadar)

Birçoğumuzun hayali en az bir kez New York’ta yılbaşını kutlamak olabilir.  Ama en azından sinema ekranlarından. kutlamara tanık olmuşuzdur. Ama gözleriyle görmek, kutlamaların ‘içinde olmak’ bambaşka. Union Square’de kurulan Pazar, Rockefeller Center’in Jingle Bells söyleyerek kayılan buz pisti…

Ve daha bir çokları… Yani ‘seç beğen al’!!!