JET-SET’İN TERCİHİ

18582

ASPEN REHBERİ

Aspen, Amerikan jet sosyetesinin en gözde kayak merkezi. Mükemmel otelleri, kayak tesisleri, lüks mağazaları, restoranları, müzesiyle de biliniyor. Geçmişte küçük bir madenci kasabası olan Aspen ABD’nin Colorado Eyaleti’nde.

NASIL GİDİLİR?
Rocky Dağları’ndaki kayak merkezlerine gitmek için öncelikle Denver’a uçup, oradan 4 saatlik yolculukla Aspen’e ulaşılıyor. İstanbul’dan Denver’a iki aktarmalı uçuş ile gidiliyor. Denver’den sonra Aspen havaalanı Aspen Pitkin’e, American Airlines ve United Express ile gitmek daha akılcı, çünkü bölgeye o havayolları düzenli sefer yapıyor.

DOĞRUCA PİSTLERE

Otelinize yerleştikten ve biraz dinlendikten sonra “Şimdi kayak zamanı” derseniz zirve yollarına düşün. Eğer kendinize güveniyorsanız ve rota zirve diyorsanız. Gondolla eteklerden zirveye çıkış var. Bu yolculuk 14 dakika sürüyor. Bu arada kayağı yeni öğrenenler ve çocuklu aileler daha kolay pistler tercih ederse bunun için Buttermilk Dağı’na ücretsiz otobüslerle 10 dakikada gidebilir. Burada bile deneyimli kayakçılar için de seçenek var. O da mavi parkur. Aspen ve Buttermilk’te kayak ve snowboard’culara bölgeyi tanıtan ücretsiz turlar mevcut. Her iki dağda da Guest Services Cabin’e başvurmak sorunları çözüyor.

90 KİLOMETRE PİST

Aspen’de kayağın keyfini çıkarmak için en ekonomik alternatif Aspen Cross Country Center. Ücretsiz Buttermilk otobüsüne binin Truscott durağında inin. Burada acemilerden ustalara kadar her düzeyde kayakçıya hitap eden pistler var. The Aspen – Snowmass Nordic Trail System’in iki dağ arasındaki parkurların toplam uzunlukları 90 kilometreye yaklaşıyor. Bir saatte geçebileceğiniz 5 kilometrelik tur orta klasta bir kayakçı için ideal bir pist.


ŞÖMİNE BAŞINDA KEYİF
Kayaktan yorulanlar soluğu şömine başında alıyor. Şık bir yerde ısınıp dinlenmeyi isterseniz en güzel mekânlardan birisi de gözde otellerden Sky’daki 39 Degrees Lounge.  Dinlendikten sonra bölgeyi keşfetmek isteyenler için bir önerimiz var. Bölgede Ajax adı verilen zirveye Aspen Çevre Araştırmaları Merkezi (ACES) yürüyüş turu düzenliyor. Hedik giyilerek yaklaşık 3 bin 400 metre irtifada çıkılan turda Highland Bowl, Hayden Zirvesi ve Hırsız Dağı gibi önemli yerel mekânları görün.

ÇAY SAATİ

Çay Aspen’de çok önemli. Sizin için de önemli ise 15.30’da başlayan çay partilerine katılın. Partiler hava kararıncaya kadar sürüyor. Aspen Dağı’nın eteğindeki beş yıldızlı otellerden Little Nell, çay saati için makul fiyatlar isteniyor.


DAĞDA SANAT

“Dağda müze olur mu?” demeyin var. Aspen de var. Sanat Müzesi 2014 yılında açılmış. Binası da bir sanat eseri gibi görülen müzeyi Shigeru Ban’ın tasarladı. Müzeye giriş ücretsiz. Müzede Yves Klein, Miranda July gibi sanatçıların büyük boy hareketli multimedya eserleri var. Müzenin dağ manzaralı terasındaki heykel bahçesini görülmeye değer bol, bol özçekim olanağı var.

HAFİF BİR AKŞAM YEMEĞİ

Aspen’de akşam yemeği için sayısız seçenek var. Ama biraz hafif şeyler yemek isteyenlerin adresi Meat & Cheese olmalı. Geniş cam pencereli, ahşap dekorasyonlu restorana ismini veren et ve peynirler ahşap üstünde servis ediliyor. Peynir tabağıyla başlayın sonra leziz yerel tavukları tadın.

SABAH DAĞDA YOGA
Dağda kayak öncesinde yoga yapmak isteyenler de düşünülmüş. Sabah öncelikle South Hunter Street ya da East Durant Avenue’dan günlük teleferik kartı alın.  Bu kartı Highlands, Buttermilk, Aspen ve Snowmass dağları arasındaki tüm mekanik sistemlerde kullanın. Aspen’e çıkın. Karşınızda manzara terasında yoga yapanları göreceksiniz. Onlara katılın. Saat 09.30’dan önce orada olursanız, en güzel manzaralı köşeyi siz kapabilirsiniz. Yoga matı ücretsiz.

TERCİHİNİZ SPA MI? 

Aspen’de kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız St. Regis’teki Remède SPA doğru adres. Kış sporlarında çok rastlanan burkulma gibi sorunların çözümü için masaj şart. SPA’nın oksijen odasında, havuzunda, saunasında vücudunuza detoks yapın.

ÖĞLE YEMEĞİ BİSTRO DA

Öğle yemekleri için de size tavsiyemiz La Creperie du Village olacak. Klasik Fransız Alpleri bistroları gibi. Eritilmiş peynirleri. Fondü ve raclette’in yanı sıra krep, patates, kornişon, salam ve sosisler mönüde sizi siparişleriniz bekliyor. Masa üstüne isterseniz o da var. Izgara etin üzerine limonla yapılan, tereyağlı ‘Saf Aşk Krepi’ ise kesinlikle tadın.

DİSKO ZAMANI

Gece eğlenme zamanı için yönünüzü Bootsy Bellows’e çevirin. Çünkü orası, Aspen’in en ünlü gece kulübü. Beverly Hills’de rastlanan lüksün tavan yaptığı kulüpler gibi burası. Hareketli yaşam saat 23.00’ten sonra başlıyor. İyi eğlenceler gece uzun.

ALIŞVERİŞ
Aspen’de çok lüks mağaza, ayrıca ünlü markaların şubeleri var. Pek çok ürünün etiketi dört haneli rakamlardan oluşuyor.  Ama ben özgün ürünler istiyorum diyenler de adreslerimiz var. Mesela Kemo Sabe, kovboy aksesuarları satıyor. ‘The Lone Ranger’ filminde gördüğünüz kemer tokalarını da burada bulabilirsiniz. Bitişikteki Anna Trzebinski’nin raf uzmanlığı Afrika. Nairobi’den Doğu-Batı sentezli elişi ürünler satıyor. Zevkli kayak giysileri satan Stefan Kaelin Ski & Golf’e uğramak almak değil gezmek kesinlikle şart.

Önceki İçerikDünyanın en ünlü Noel Pazarları
Sonraki İçerikRus sineması Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.