Dünyada 2020’nin turizm trendleri

314

Turizm deyince Türkiye’de hemen hepimizin aklına “Bu yıl ne kadar ziyaretçi gelecek?
“sorusu gelir? Geçmiş yılların ziyaretçi sayılarını değerlendirirken turizmi etkileyen,
ekonomik, kültürel ya da güvenlik kaygıları gibi etkenleri düşünürüz. Elbette bunlara bakalım, ancak turizmde en önemli beklenti olan ziyaretçi başına elde edilecek geliri arttırmak içinse dünyadaki trendlere bakmamız lazım. Mesela dünyada giderek artan bir trendin uzay turizmi olduğundan bahsetsem, gülümsediğinizi görür gibi oluyorum. Biz bu trendi yakalayabilir miyiz, bu ayrı bir yazının konusu olsun ama, bizim bugünkü imkanlarımızla yakalayabileceğimiz başka trendler olabilir. Trendler insanların endişeleri ve isteklerindeki değişimlere göre şekilleniyor. İşte bu yüzden bu yazıda dünyada yükselen en önemli değer olan çevre hassasiyetinden doğan trendlere bir göz atalım.

Lüks olmayan, basit, sıradan tatiller…

Elektronikten uzak, hatta sıradan bir ev ortamından uzak belki bir kabile çadırında, basit bir barakada, ama sonuna kadar otantikliği ile doğayı ve özlenen eski zaman yaşamını hissedeceğiniz tatiller. Şehirden yorulan insanlar, artık sadece deniz kenarında bir otel bulmak değil, gerçekten elektronikten ve modern hayatın tüm yükünden bir süreliğine de olsa izole olmak istiyorlar. Bu hem yereli hissedebilecekleri hem de kendilerini izole edebilecekleri bir tatil…

Doğaya zarar vermeyen tatiller…

Bunun için artık doğa dostu oteller ve bunların satışını yapan doğa dostu seyahat acenteleri yaygınlaşmaya başladı. Milli park ve koruma alanları ziyaretleri, ağaç dikimi veya çevre temizliği gibi işler için gönüllü seyahatler de bu trendin kapsamında. Bu özellikle genç kuşakların geleceği daha fazla düşünmesiyle oluşan bir trend. Örneğin seyahat edeceğiniz uçak şirketinin uçuş başına ne kadar karbon saldığını belirtebilmesi ya da bir araç kiralayacaksanız size elektrikli bir araç opsiyonunun da sunulması gibi… Ve bunun bir adım ötesi de var : 

Uçak kullanmaktan kaçış ve trene yönelme…

Süper hızlı trenler artık yapılan testlerde uçak hızını yakalayabilecek teknolojilere ulaştı. Bu da gelecekte tren yolculuklarına uçaktan daha fazla rağbet olması imkanını yaratacak. Bu arada petrol kullanan uçaklar yerine henüz yeni bir teknoloji olsa da- elektrikli uçakların geleceğin turizmini şekillendireceği de düşünülüyor.

Vegan Oteller…

Yeni çevre bilinci artık yaptığınız her tüketimde doğaya ne kadar karbon saldığınızı düşünmek demek. Et üretimin de doğaya karbon salınımının son derece yüksek olduğu bir gerçek. Hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen veganlar bunun hem çevreyi hem hayvan, hem de insan hayatını koruduğu görüşünden yola çıkıyor. Henüz yeni olsalarda Vegan otelleri giderek yaygınlaşacağına şahit olacağız. Zira batıda veganlık ve vejetaryenlik büyük bir hızla yaygınlaşıyor.

Sağlıklı ve Organik Beslenme…

Dünyanın kirlenmesine olduğu kadar giderek saflıktan uzaklaşan gıdalara tepki de turizm trendlerini etkiliyor. İnsanlar artık çok daha titizler. Yedikleri gıdanın lezzeti kadar menşeini de araştırıyorlar. Bu yüzden organik gıdalar sunan restoran ve otellere giderek daha çok rağbet olduğunu göreceğiz. Kendi organik sebze meyvesini yetiştirip onları sunan tesisler Türkiye’de de var ve giderek artacak.