EMITT’ten turizme 3 milyar lira

303

İstanbuldünyanın en büyük 4’ncü turizm fuarından biri olan EMITT Turizm Fuarı’na 24’üncü kez ev sahipliği yapacak. Fuar 30 Ocak – 02 Şubat 2020 tarihleri arasında

Her yıl turizm sektöründen binlerce yerli-yabancı yatırımcıyı bir araya getiren EMITT Turizm Fuarı 30 Ocak -2 Şubat 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar İstanbul’da 24’üncü kez düzenleniyor. Fuar bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Türk Hava Yolları (THY) kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle gerçekleşiyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) de fuarın iş ortakları arasında. 

BU YIL 57 BİN 470 ZİYARETÇİ

Geçtiğim yıl 23’üncü EMITT Turizm Fuarı’nda 94 ülkeden beş bin 620 katılımcı ve 57 bin 470 ziyaretçi ağırlandı. Fuar için hazırlıklar tam gaz sürerken bu yıl fuara Bulgaristan, Endonezya, Malta, Hindistan, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, Japonya, Kore, KKTC, Maldivler, Nepal, Çin, Filistin, Gürcistan, Küba, Makedonya, Bosna-Hersek, Brezilya ve Kosova dahil toplam 20 yabancı ülke temsilcilerin katılacağı belirtiliyor.

TÜRK TURİZMİNE YILDA 3 MİLYAR LİRA KATKI

Fuar’ın 2015 yılından bugüne Türkiye turizm sektörüne yıllık ortalama 3 milyar liranın üzerinde bir iş hacmi katkısı sunduğunu ileri süren EMITT Turizm Fuar Direktörü Hacer Aydın, son 5 yılda 15 milyar TL’ye ulaşan bu katkıyı artırarak sürdüreceklerini belirterek. “ EMITT’in Türk turizm sektörünün dünyaya açılan en önemli kapısıdır. Olduğunun altını çizen Aydın “Fuar her yıl 10 binlerce profesyonelin buluşma noktası oldu.  “Türkiye’de her gelir grubundan tüketicinin tatil alışkanlığı kazanmasına, şehirlerin, yörelerin markalanmasına ve ülkemizin pek çok kültür varlığının gelir getiren turistik değerlere dönüştürülmesine 23 yıldır önemli katkıda bulunan EMITT Turizm Fuarı’nın 23 yıldır, Türkiye’de pek çok yeni tatil ve turizm destinasyonu oluşmasına ortam hazırladı. Türkiye’de şehirlerin hatta köylerin markalanmasının ve yerli-yabancı turistle buluşmasında EMITT’in rolüne büyük” dedi.

TURİZM 4.0 VE MARKALAŞMA

Turizm alanında müşteri odaklı dijitalleşme, kişiselleşme, 2000 sonrası jenerasyonunun beklenti ve taleplerinin nasıl karşılanacağı, gibi konu başlıklarının 24’üncü EMITT Turizm Fuarı’nın gündemini oluşturacağını belirtiliyor. EMITT 2020’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alacak.. Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını enine boyuna tartışmalar yapılacak.

BAŞKANLAR FORMU YAPILACAK

EMITT 2020’de de TTYD, TÜROFED, TÜRSAB gibi sektöre yön veren kurumların ‘Başkanlar Forumu’nda dernek başkanları, beklentilerini, öngörülerini ve önerilerini paylaşacak. Fuarla eş zamanlı gerçekleşecek etkinlik programında; konferanslar, keynote sunumlar, atölye çalışmaları, yerel ve uluslararası katılımcıların sahne şovları ve sanal gerçeklik (VR) deneyimi ile dolu günler ziyaretçileri bekliyor.

ÇOK SAYIDA KONFERAS VAR

Fuarda gerçekleşecek etkinlik programında “Ünlü şefimiz Vedat Başarn Fütürist Cem Kınay, Marka Mimarı Ömer Şengüler, Yazar, Fatoş Karahasan ve Türkiye’nin markalaşması konusunu ve dijitalizasyonun bu konuya olan etkisini irdeleyecekler.

“Belediyelerin Destinasyon Stratejileri” panelinde ise büyükşehir belediyelerinden yetkili isimler, yerelde marka stratejilerini ve bu yaklaşımın bölge turizmine katkısını paylaşacak. “Ekonomiyi Güçlendirecek Yeni Nesil Turizm Akımları” oturumunda farklı pazarları irdelerken, “Dijital Satış Kanallarınızın Performansını Artırın” oturumuyla dijital CEO’lar bir araya gelecek. Tur Operatörleri Platformu Kurucu Üyesi Cem Polatoğlu moderatörlüğünde ise EMITT uluslararası katılımcı firmaları ağırlanacak ve global dünyanın tanıtım stratejileri masaya yatırılacak.