Film turizmi mi? O da ne?

222

Turizm çok çeşitli. Saymaya kalkarsak onlarca çeşidi var. Dünyaca ünlü uzmanlar bunlar arasında ilk 5’te yer alabilecek bir türü kabul ediyorlar ki, bu bana göre ilk üç arasında olması gereken “Film turizmi.”

Ülkemizde birçoğumuzun kulaklarına biraz yabacı gelecek, hatta bazılarının “Hadi canım. O da ne? dedirtecek türden bir turizm bu. Gerçekten çok önemli. Hatırlayalım, yerli filmlerdeki, TV ekranlardaki dizilerin platolarının mıknatıs gibi meraklı çektiğini bilmeyen var mı?

Star Wars’un ilk filminin çekildiği Tunus çöllerindeki Mos Espa platolarını görmeye akın, akın gidenleri bilmiyor muyuz?  Film turizmi gerçekten son derece önemli. Bu sektörün dünyaca ünlü oyuncusu ise tartışmasız Hindistan. Evet, bugün bu sütun da Hindistan’ın film turizmini masaya yatıracağız.

2022 de 3 milyar dolar

Günümüzde sinema, bireyin hayatında önemli bir rol oynar ve bir şekilde karar vermelerini etkiler. Film turizmi aynı zamanda bir filmin bireyin aklında yarattığı etkileyici değerden tasarlanan bir kavramdır. Bireyin başrol oyuncularının kullandığı benzer marka ve kıyafet tarzını giyme arzusu gibi film turizmi fikri de filmde gösterilen yeri ziyaret etme arzusu yaratır.

Rakamları ortaya koyarsak, 2022 yılına kadar 1 milyon kadar turistinin film turizmi sayesinde Hindistan’a gitme potansiyeli bulunduğunu ve bu ziyaretlerden 2022’ye kadar ülkenin 3 milyar dolar kazanma kapasitesine sahip olduğunu biliyor musunuz?

‘Zindagi Na Milegi Dobara’ ve ‘3 Idiots’ gibi filmlerin piyasaya sürülmesinden sonra ülke turizminde çok yönlü bir artışa yol açtığı gerçeği ortada. Film turizmi sayesinde bir ülkenin 1 milyon kadar film turistinin o ülkeyi ziyaret edip 3 milyar doları bırakacağı hale gelmek hiç de kolay değil elbette. Bunu görmek için de Hindistan Ticaret ve Sanayi odalarının raporlarına bakmak yeterli. Çünkü bu raporlarda Hindistan bu potansiyeli elde etmek için, bunu teşvik etmek ve teşvik etmenin de acil bir ihtiyaç olduğunu Ticaret ve Sanayi Odaları söylüyor..

“Film turizmi ile Hindistan markası oluşturmak” adlı rapor, Film endüstrisinin Hindistan’da film turizmini mümkün kılmak için filmleri etkili bir yatırım ortamı haline getirme yönünde yapabilecekleri işbirliği ve politika girişimlerinin yollarını gösteriyor. Raporda “Film turizmi birkaç doğrudan ve teşvik edilmiş fayda sunarken, sinema turizm politikalarını belirlenmesinde öncelikli bir sektör olması gerekiyor” deniliyor.

Hindistan’da ülkede veya eyalette çekim yapmak isteyen film yapımcıları,  film üretimini basitleştirmek, teşvik etmek ve teşvik etmek için, filmin odak noktasını oluşturmak üzere hem merkezi hem de devlet düzeyinde film komisyonları veya benzeri, kar amacı gütmeyen, kamu ve bağımsız benzeri organları kurmuş.
Bilindiği gibi Film Turizmi, gelir ve istihdam yaratma, üretimde teknoloji transferi vb. gibi doğrudan faydalar sunar. Turizmin yarattığı faydalar, farkındalık ve ilgi çekici yerlerin yaratılması ve şekillendirilmesini içerir.

Film Komisyonu Dernekleri; idari sürecin basitleştirilmesini, lokasyonlardaki film yapımlarının teşvik edilmesini ve tanıtım filmlerinin çekilme hedeflerini önerir.
Film yapımcılarınım Hindistan’da karşılaştığı en büyük sorun, tüm çekim izinlerine karşı diğer Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi tek bir Film Komisyonun bulunmamasıdır. Raporda, devlet ve hükümetlerin Film Komisyonlari oluşturmayı düşünmeleri gerektiği ileri sürülüyor. Bu rapor üzerine Goa, Gujarat, Jammu ve Keşmir ve Himachal Pradesh gibi birkaç Hindistan eyaleti Film Komisyonlari oluşturmaya başladı.

Günümüzde ülkenin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan Hint film endüstrisi, aynı zamanda dünyanın en büyük sinematografik film yapımcılarından biridir ve endüstrinin öngörülen büyüklüğünün 2019 yılı sonuna kadar 2,8 Milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.