Havayolları statejistleri Monte Carlo’daydı

77691

Ferzan ÜNLÜSOY

 AiRep Genel Müdürü - APG Türkiye Direktörü 
APG Network Yön. Kur. Üyesi ve Avrupa Başkanı

Geçtiğimiz günlerde bu yıl 11’nci Monte Carlo’da gerçekleşen APG World Connect Konferansı’na katıldım.  APG nedir? derseniz, “APG bir GSA’dan çok, havayolu dağıtımına bütünsel bir yaklaşım sunar, aynı zamanda e-biletleme çözümleri, ücret doldurma, BSP destek hizmetleri ve diğer havayolu dağıtım çözümlerini bir araya getirir. Bu son derece önemli kuruluş, her yıl havayolları sektörünün ileri gelenleri için konferans düzenler. Geleneksel konferansların bu yıl 11’ncisini Monte Carlo’da gerçekleştirildi.

Dünyanın en önemli 5 konferansı içinde gösterilen bir toplantıya 170’in üzerinde ülkede 100’ün üzerinde ofisi bulunan 200’den fazla havayolu şirketi temsilcileri katıldı. Konferans bölgenin gözde konaklama tesisi Monte Carlo Bay Hotel’de yapıldı.

APG’nin Türkiye temsilcisi olarak katıldığım APG World Connect toplantısının bu yıl ki ana teması “Havayolu Dağıtım Stratejisi” olarak belirlenmişti. Havayollarının üst düzey yöneticileri ile havacılık sektörünün üst düzey oyuncularının katıldığı konferansa katılan tüm misafirlerin, Nice – Monte Carlo arasındaki ulaşımları da helikopterler ile sağlandı. 

Bu yılki konferans, 87 değişik ülkeden toplamda 112 APG üyesi, 72 değişik hava yolunun üst düzey yöneticileri, 40’ın üzerinde ortak işbirlikçinin de katılımı ile yapıldı. İki gün süren toplantılarda çok değerli konuk konuşmacılar ağırlandı. Bunlardan bazılarını şöyleydi;

 • Yannıck Assouad – CEO – Latécoère
 • Pıeter Bootsma – EVP Commercial & Revenue – Air France KLM
 • Dıdıer Brechemıer – Global Head – Roland Berger
 • Nıcholas E. Calıo  – President & CEO – Airlines for America
 • Stephan Copart – Head of Projects and Innovation Financial and Distribution Services – IATA 
 • Luis Felıpe de Olıveıra – Executive Director and CEO – ALTA
 • Tewolde Gebremarıam – Group Chief Executive Officer – Ethiopian Airlines
 • Clıve Jackson – CEO & Founder of Alyssum Group – CEO & Founder of Victor 
 • Thomas Jaeger – CEO & Founder – CH-Aviation
 • Mike Premo – President & CEO – ARC
 • Rüdıger Proske – Senior Vice President International Franchise & Leisure Business – SIXT
 • Marc Rochet – President & CEO – Aerogestion & French Bee
 • Eric Schulz – President – SHZ Consulting
 • Johnny Thorsen – VP Global travel Strategy & Partnerships – MEZI


Konferansta ayrıca aralarında Türk şirketi HITIT Computer Service’den Satış Direktörü Cem Kırgız’ın yaptığı “Gerçeklere karşı beklentiler: Yarının havacılık teknolojisini sağlamak” konulu sunumu çok büyük ilgi gördü.

İlk günün akşamında ise toplantı salonu bir kaç saat içinde müthiş bir dekor ile balo salonu görüntüsüne dönüştürüldü. Kadınların tuvalet veya gece elbisesi, erkeklerin ise smokin veya siyah takım elbise giyerek katıldıkları gecenin yemekleri de Michelin yıldızlı restoran şeflerinin hazırlamıştı. Her yıl olduğu gibi şeflere katılan havayollarının ödül biletleri dağıtıldı. Canlı müzik yapan orkestranın coşturduğu davetliler gecenin ilerleyen saatlerinde günün yorgunluklarını dans pistinde attı.   

İkinci gün ise bir salonda konuk konuşmacıların prezantasyonları yapılırken bir diğer salonda toplantılar devam etti. Yenilen öğlen yemeğinin ardından bir sonraki APG World Connect Konferansında buluşmak üzere misafirler uğurlandı.

Ben de koca bir haftayı Monaco’da geçirdikten sonra bir sonra Londra’daki toplantılara katılmak üzere Côte d’Azur Havalimanı’na beni götürecek olan helikoptere yetişmek için otelden her sene olduğu gibi mutlu anılar ile ayrılmış oldum.

Fotoğraflar: Carlos Rodrigues

Londra uçağımda koltukta kaykılmış otururken kafamda 2030 yıllarında 8 milyara ulaşması beklenen uçak yolcu sayısı ile havacılık sektörünün gelişimi ve yolcuları bekleyen riskleri düşündüm.