İstanbul’a “Master plan” geliyor mu?

254

İstanbul Avrupa ve Asya’yı birleştiren bir dünya kenti. Binlerce yıldır da ticaret, sanat ve turizm merkezi. Her geçen yıl artan ziyaretçisi, giderek büyüyen ekonomisi ve her rengi içinde barındıran sosyal hayatı var. Bu nedenle İstanbul, hem Avrupa hem de Asya için bir cazibe merkezi.

Gelin, İstanbul’u ziyaret eden turist sayılarının istatistikleri üzerine konuşalım. “Bu güzide kentimizi 2018 yılında 13,4 milyon yabancı turist ziyaret etti. Bu sayı ile Türkiye’nin en çok turist ağırlayan kenti oldu İstanbul. Bu Türkiye’ye gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 34’ü demek. Dünyada en fazla ziyaret edilen kentler sıralamasında 8’nci sırada. Geçen yıl yaklaşık 26 milyar dolar gelir elde ettik. Ama gelir sıralamasında 8’nci değil 15’nci sıradayız. ‘Bu sonuçlardan ne çıkıyor?’ derseniz sonuç ortada. İstanbul yeterince pazarlanamıyor.

Hatta ‘Turizm Başkenti’ diyoruz. Ama hala bir turizm master planımız yok. Belki şimdilik yok. “Şimdilik” diyorum hatta şimdilik olmasını canı gönülden diliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalar da İstanbul turizmi için yapacaklarını sıralarken, platformdan da söz ediyor.

“Gülen bir kent, dünyaya pozitif enerji veren, insanlara o güzel sıcaklığını, misafirperverliğini her zaman sunmakta cömert davranan bir kent olmaya kararlıyız. Bu turizmin en büyük lokomotifi olacaktır” diyor ve “İstanbul Turizm Platformu” olmasından söz ediyor.  Bu söz de beni heyecanlandırıyor. Çünkü uygulamaya geçirildiğinde turizmi paydaşlarını içine katan, bir platform olacağını bildiğimden platformu canı gönülden arzu ediyorum. Bu tür çalışmaların katılımcılıkla mükemmele varabileceğini bildiğimden meraklanıyorum.

Çünkü turizm katma değeri yüksek bir sektör. Havayolu şirketleri, havalimanları, hizmetleri, rehberi, otelcisi, yatırımcısı yeme-içme, eğlence sektörü şoförü, taksicisi gibi onlarca meslek dalının en iyi en doğru hizmeti vermesi ile büyüyen bir kartopu bana göre. Başkan İmamoğlu da bu konuya sürekli değinince de seviniyorum. Çünkü İstanbul, gerçekten bu konuda öncü kent olmayı hak ediyor. Tüm turizm camiası olarak bu sürece bakacağız. Ortak akılla uzun vadeli kararlar alınmasını dileyeceğiz.

Peki, İstanbul’un vizyonunu arttırmak için neler yapılmalı?” derseniz bana göre malzeme çok. Ama ilk önce plan gerekli. İstanbul deniz kenti olan İstanbul’da ulaşım denize kaymalı. Deniz seferleri arttırılmalı, Adalar mutlaka yeni düzenlemeler ile cazip hale getirilmeli. “Hop On, Hop Off” tarzı şehir turlarının güzergâhları ve sayıları arttırılmalı. Müzik ve yerel kültürün yansıtılacağı halka açık etkinlikler yaratılmalı. Sultanahmet ve Taksim meydanları için düzenlemeler yapılmalı. İstanbul’u yansıtan ’İstanbul’ markalı ürünler üretilmeli. Kentin bilinen özelliklerinin yanı sıra bir kongre ve gastronomi kenti olduğu vurgulanmalı.

Sözün özü, İstanbul’a “turizm master planı” çok ama çok acil yapılmalı, hayata geçmeli. Sadece tüm turizm camiası değil. Herkes bu planı ve yaratacağı katma değeri dört gözle bekliyorum.