İztuzu Plajı’nda yapılaşmaya hayır

201

Çevre Bakanlığı tarafından Ortaca-Dalyan İztuzu Plajına inşa edilmek istenen  Deniz Kaplumbağası bakım istasyonu için tepki protestoları sürüyor. Projesine tepki gösteren CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Avukat Burak Erbay, “Bu proje bu plajda yapılaşmanın önünü açacaktır” diyor.

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Avukat Burak Erbay, “Bu proje dünya harikası bu plajda yapılaşmanın önünü açacaktır. İztuzu Plajı dünyada ender bulunan doğal bir güzelliktir. Ayrıca deniz kaplumbağalarının da en önemli üreme alanıdır. Şimdi bu plajı, Bakım İstasyonu adı altında yapılaşmaya açmak istiyorlar. Bu proje başka bir alanda yapılabilecekken buraya yapılması ilerleyen dönemde buraya başka yapılarında ekleneceğinin işaretini vermektedir. Bu yapılaşma bütün plaja ve çevresine yayılacaktır.” diye tepki gösteriyor.

Projenin yeri hatalı 

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plajın da yapılması planlanan projeye İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu öncülüğünde Köyceğiz, Ortaca ve Dalamandan gelen çevre dernekleri, bisiklet ve yürüyüş grupları, Ortaca ADD üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile çevreye duyarlı vatandaşlar karşı çıkıyor. İztuzu Kumsalı Koruma Platformu sözcüsü Murat Demirci, Bakanlık tarafından yapılmak istenen projenin yerinin yanlış olduğunu ve doğal dengeye zarar vereceğini belirtiyor.

Yapılaşmaya yeşil ışık

Deniz Kaplumbağaları Bakım Merkezi projesine göre plaj  da 22 dönümlük araziye bin metrekare kapalı alanı içine tesis yapılacak olması, yapılaşmanın önünü açacağı ve yörenin doğal dengesini bozacağı gerekçesiyle karşı çıkılıyor. Doğa harikası bu plaj 2008 yılında ‘Avrupa’nın en iyi açık alanı’ ilan edildi. Doğal yapısı,  282 denizel fauna ve flora türünü barındıran ve birçok endemik bitki türünün bulunduğu bu alan Akdeniz bölgesinde Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı. Bölgede 126 kuş türü tespit edildi.