Lüks otel pastası hangi markaların elinde?

215

Merhaba, bu köşede elimizden geldiğince dünya turizmi alanında yaşanan gelişmeler ışığında sektörün geleceğine yönelik yapılan araştırmaları değerlendireceğiz.İlk yazımız da “Küresel Lüks Otel Pazarı”nı ele alacağız. Bu alanın büyük oyuncuları kimler? Bu alanda hangi şirketler araştırma yapıyor? Pazar gelecekte ne kadar büyüyecek? Gibi soruları yanıt arayacağız.

Yazımızı, Zion Market Research, Market Research Hub, Global, Verified Market Research ve Online Travel Market gibi araştırma şirketlerinin hazırladığı raporlardan yararlanarak hazırladık. 

Piyasa uzmanları Küresel Lüks Otel Pazarı’nın 2017 yılında 82,7 milyar ABD doları hacmine ulaştığını, bu alanda çok sayıda önemli oyuncunun pay almak için birbiriyle kıyasıya rekabet ettiği konusunda hemfikir.

Kıyasıya rekabetin yaşandığı pazarda birçok oyuncu olmasına karşın, aralarında Marriott International, Hilton, Hyatt Hotels, Four Seasons ve Shangri-La’nın olduğu beş marka lüks turizm pazarını adeta sürüklüyorlar.

Söz konusu beş marka lüks otel pazarının yüzde 27’sini tek başlarına kontrol ediyorlar. Bu markaların lüks otel pazarı pastasındaki paylarına baktığımızda sıralamanın şöyle olduğunu görüyoruz: Marriott International yüzde 13,5, Hilton yüzde 6,59, Hyatt Hotels yüzde 2,53, Four Seasons yüzde 2,41 ve Shangri-La yüzde 1,24.

Küresel Lüks Otel Pazarı’nda hizmet veren otel sayısı elbette ki yukarıda saydığımız beş markayla sınırlı değil. Diğer markaları şöyle sayabiliriz: ITC Hotels, One&Only Resorts, The Indian Hotel Companies, Intercontinental Hotels Group, Mandarin Oriental, Starwood Hotel Group, Jumeirah International LLC, Kerzner International Resorts ve Leading Hotels.

Küresel Lüks Otel Pazarı’nın bölgelere göre Pazar payı ise şöyle belirleniyor: ABD yüzde 32’lik payla birinci, Çin yüzde 18’lik payla ikinci ve Avrupa Birliği de yüzde 17’lik payla üçüncü sırada yer alıyor.

Şimdi gelelim bu pazarın geleceğine ilişkin bakılan falda ne görüldüğüne. Küresel Lüks Otel Pazarı’nın falında kimi “falcılar” üç vakte kadar, kimi de daha uzun bir sürede olacakları anlatıyor. Ama hangi vakte ilişkin rakam açıklarlarsa açıklasınlar ve açıklanan rakamlar arasında bazen fark olmasına karşın, tüm ‘”falcılar” gelecekte bu alanda büyüme olacağını söylüyor.

Küresel Lüks Otel pazarının geçen yıl 171 milyar doları aşan bir hacme ulaştığı kaydediliyor. Zion Market Research uzmanları, Küresel Lüks Otel Pazarı’nın 2021 yılında 194,6 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağını öngörüyor.

Küresel Lüks Otel pazarının 2019-2025 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 4,4’lük artışla 241,8 milyar ABD Doları’na ulaşması bekleniyor. Bu tahminleri yapan şirketlerin Ar-Ge uzmanları, raporlarını sektör temsilcileri ve piyasadan derledikleri veriler ışığında hazırlıyor.

Buna karşın geçmişte ileriye dönük bazı tahminlerin tutmadığı da oldu. Bu yüzden 2025 yılına kadar pazarın hacmi 115 mi yoksa 241 milyar dolar mı ? olur şimdiden kestirmek zor. Ama büyüme olacağı noktasında biz de uzmanlarla hemfikiriz…