Ersoy’dan Kıbrıs turizmine tam destek

215

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği KKTC’de Başbakan Ersin Tatar ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, Lefkoşa’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) 62. Ofisinin açıldığını ifade etti.

Bakan Ersoy, “TİKA ilk faaliyetini de gerçekleştirdi. Kuzey Kıbrıs’ın turizm potansiyelinin dünyada tanıtılması için çok güzel bir tanıtım filmi çektiler. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak 2020 itibariyle İngiltere’den başlamak üzere bu tanıtım filmini yurt dışı pazarlarında kullanacağız ve Kıbrıs’ın turizm potansiyelinin tanıtım açısından Türkiye olarak desteklemeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Tanıtım filmi için geniş bütçe ayrıldı

Tanıtım filmi için geniş bütçe ayrıldığını kaydeden Ersoy, başarılı olunması durumunda filmin daha fazla ülkeye yayılacağını belirtti. Bakan Ersoy, “2023 Türkiye hedefleriyle birlikte Kıbrıs’ın da turizm açısından hedeflerine ulaşması için biz de elimizden geleni gerçekleştireceğiz” dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise, ziyaretten ötürü Bakan Nuri Ersoy’a teşekkür ederek, “Kültür olarak baktığımızda geçmişimize, burada Osmanlı eserleri ve milletimizin çok önem verdiği birtakım değerlerimizin olduğunu, dolayısıyla TİKA’nın bunlara el atabileceğini, mesela bir Lefke’de Osmanlı evini tekrar toplama ve turizme kazandırılması için sizlerin yapacağı katkıları çok önemsemekteyim” ifadelerini kullandı.