Sen’in Doğu Kıyısı

18012

Paris’e gittiniz. Peki, ya kuzeyini karış, karış gezdiniz mi? Kentin her köşesi bir başka güzel. Ama Paris’in Doğu kıyısı ise bambaşka. Çünkü farklı kimliklerdeki semtler var orada.

Mesela tarihi bölgesi anıtsal yapılarıyla ünlü; Louvre, Tuileries Parkı ve Kraliyet Sarayı, Marais, Bastille ve Concorde meydanları. 19’uncu yüzyılın finans merkezi olan bu kent bugün geniş bulvarları, kapalı pasajları, dev mağazalarıyla sizleri içine çeker. Gelin sizinle Paris’in doğu kıyısının çok kimlikli yapısını yansıtan mekânlardan birkaç ipucu verelim. Sabah rahat ayakkabılarınızı giyin çıkın yola. İlk olarak Paris Müzesini gezin. Başka neler mi var? İşte listesi.

Paris kentini en iyi anlatan müze

Birbirine bağlı iki köşkteki Musée Carnavalet, kentin en Parisli müzesi. Öncelikle üçüncü katı gezin. Gezerek aşağıya inin. Fransız Devrimi’ne adanan bu bölümde resimler, heykeller, minyatürler, silahlar, giyotinler var burada. Bunların yanı sıra da Bastille Hapishanesi’nin kendi taşından oyulmuş maketi de sergileniyor. Diğer önemli eserleri sıralamak gerekirse de ünlü Düşünür Voltaire’in öldüğü iskemle, yazar Marcel Proust’un kuzey yakasındaki dairesindeki, mantar plakalarla kaplı yatak odası, Parisii Kabilesi’nin Sen Nehri’nde kullandığı kütükten oyulmuş kayıklar sizlerin görmenizi bekliyor.

Karnınız acıkınca bir kafede hafif bir şeyler atıştırın ve gezmeye devam edin. Yürüyerek keşfedin Paris sokaklarını. Adım, adım. İçinize sindire, sindire. Çok yol yürüdünüz ve akşam mı? oldu. Tavada bir biftek iyi gitmez mi? Küçük ve klasik bir lokanta olan Poulette’in biftekleri leziz. Yağda kızartılmış biftekle başlayın akşama. 19’uncu yüzyılın sonunda açılan kafenin, siyah-beyazlı zemin karoları, pirinç kaplı barı anılarınız arasında yer almaya hazır.

Paris La Nuit
Paris’in geceleri ise bir başkadır. Hiçbir yere benzemez, büyüleyicidir. Cour Carrée’e saat 21.45’ten önce, ulaşabilirseniz, gece manzarasını seyredebilirsiniz. Buradan Cour Napoleon’un merkezindeki piramide doğru yürüyün, sonra Zafer Takı’nı ve La Defense Kemeri’ni seyre dalın. “Ben nehir kıyısından yürümek istiyorum” derseniz buradan nehir kıyısına gidin, Pont de la Tournelle’in altında, Woody Allen ile Goldie Hawn’un ‘Everyone Says I Love You’ filminin son sahnesinde dans ettikleri yerden geçerek Vert-Galant Meydanı’na ulaşın. Sağınızda Louvre, solunuzda Institut de France’ın görkemli kubbesi karşınızda. Pont Neuf’teki 4’ncü Henri heykelinin yanından, merdivenlerden yine nehir kıyısına inin ve gecenin tadını çıkarın. Gerisi size kalmış ama sabah yine yoğun bir program var. Hatta bugün daha yoğun geçebilir. Listesi mi? Bir satır altta okumanızı bekliyor

Kahvaltı müzenin bahçesinde
Petit Palais Müzesi bahçesindeki kafe kahvaltı için ideal. Müze ise küçük olmakla birlikte 19’uncu yüzyıl izlenimci ve belle epoque akımı ressamlarının eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahip.  Resimleri incelemek uzun zamanınızı alıyor.

Biraz alışveriş

Sanata doydunuz yine yollardasınız. Çevrede çok sayıda mağaza var. Tabii ki sıra alışverişe de geldi. Paris’in asırlık büyük mağazaları sizleri bekliyor. Üzeri kapalı pasajlar ilk durak olmalı. Paris’te dev mağazalar açılmadan önce Paris’te demir sütunlu, çatısı cam kaplı 100 kadar pasaj vardı, ama şimdi sadece birkaçı kaldı geriye. 1800’de inşa edilen Passage des Panoramas bunlardan en eskisi. Çıkıca da öğle yemeği için Caffè Stern’e uğrayın Philippe Starck’ın dekore ettiği restoranda iyi bir yemeğin ardından iyi espresso kahvesi iyi gidiyor.

Kitap ve hediyelik

Montrartre Bulvarı’nın karşı yakasındaki canlı, hareketli Passage Jouffroy da karşınıza kentin en eski kitapçısı Librairie du Passage çıkar. Gidin gezin. Ucuz hediyelik arıyorsanız ideal mekân Paris Est Toujours Paris.

Önce şarap
Önemli bir lezzet mekânı var adı Goust, tek Michelin yıldızlı. Akdeniz mutfağında uzman.. Restoran, 3. Napolyon çağından kalma görkemli dans ve kültür merkezi Éléphant Paname’ın üst katında. Bir şarap seçsin. Her ne kadar İspanyol spesiyali olsa da deniz ürünleri pilavı (paella) kesin deneyin.


Cazlı bir gece
Müzik eşliğinde içkinizi yudumlamak için Club Rayé’a gidin. Saat 20.00’de sahne alan sanatçılar, geç saatlere kadar piyano eşliğinde caz klasiklerini seslendiriyor.

Kırmızılı kızlar pazarı
Le Marché des Enfants Rouges, kentin en eski pazarı. Adını semtteki yetimhanede büyüyen kırmızı elbiseli kızlardan almış. Peynir, salam, balık tezgâhları arasında iştahınızı kabartıyor. Karnınız iyice acıkınca restoran katına çıkın ve terasta karnınızı doyurun. Karayiplerden Kuzey Afrika mutfağına ne ararsanız var, 

 
Kültürel alışveriş

Yemek sonrasında mobilya, halı, sofra aksesuarları ile bilinen Musée des Arts Decoratifs, görülmeye değer. Hediyelik eşya mağazası 107 Rivoli ye de kesinlikle uğranmalı. Avand-garde ve tasarıma odaklanan mağazada genç sanatçıların mücevherden oyuncağa pek çok ürünü satılıyor. Yeraltındaki Carrousel du Louvre’a da bakmakta yarar var. Arteum’daki dekoratif objeler, resimler, posterler, kitaplar, taş baskılar almayanların aklında kalıyor.

Önceki İçerikTÜROFED’de nöbet değişimi
Sonraki İçerikGitmezsen gelirler!
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.