THY Boeing ile davalık oluyor

177

Türk Hava Yolları uçuşlardan alıp hangara çektiği 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağı ile ilgili olarak üretici şirkete dava açmak için hazırlık yapıyor. .

Amerikan uçak üreticisi Boeing Endonezya ve Etiyopya’da iki uçağın 5 ay arayla düşmesinin ardından 737 MAX serisi uçakları yere indirmiş, yaşanan kazalardan dolayı şirket büyük güven kaybı yaşamıştı.

Envanterinde 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağı bulunan Türk Hava Yolları da küresel olarak yaşanan bu sorundan olumsuz etkilenen şirketler arasında yer aldı.

Her gün 1200’ün üzerinde uçuş gerçekleştiren, 2019 yılında uçuş ağına 14 nokta ekleyen Türk Hava Yolları operasyon stratejisini bu uçaklarda yaşanan sorun nedeniyle yeniden planlamak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Bu arada halen 75 adet Boeing 737 MAX tipi uçak siparişi bulunan THY. Boeing 737 MAX tipi uçaklarının yere indirilmesi ve 24 uçağın operasyonlarda kullanılamaması nedeniyle olumsuz etkilendi.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Boeing’den yapılan açıklamada, ABD dâhil birçok ülkede uçuş yasağı bulunan uçakların, havacılık otoritelerinden yeniden onay alana kadar, Ocak 2020’den itibaren üretime ara verileceği belirtilmişti.