TÜROFED’in Yeni Başkanı Sururi Çorabatır

233

Türkiye konaklama sektörünün çatı örgütü Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 6. Olağan Genel Kurulu’nu Antalya’da yapıldı. Olağan Genel Kurul’da yeni yönetim seçilirken TÜROFED’in Başkanı ise Sururi Çorabatır oldu.

Genel Kurul sonunda ise TÜROFED’in Yeni Başkanı Sururi Çorabatır, yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kendisine başkanlık yolunu açan TÜROFED’in bölge başkanlarına teşekkür etti. Sururi Çorabatır, “Bu görevi kendisinden devralacağım Osman Ayık’a çok teşekkür ediyorum. Onun bilgi birikiminden her zaman yararlanacağız. Bu bir bayrak değişim nöbetidir. Sizlere layık olarak çalışmalarımızı sürdüreceğimizi temenni ediyorum. TÜROFED olarak yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen yaptığımız çalışmalarla zorlu süreçleri geride bıraktık. Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan 6.ülkesi konumuna geldik. Bu yükseliş 2019’da da devam etti. Bu yükselişle turizmde elde ettiğimiz gelir, Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına kapatır hale geldi. Turizm, Türkiye’nin en stratejik sektörü olduğunu böylece gösterdi” dedi. 

Başarı hepimizin

Zorlu süreçlerden geçtiklerini belirten Başkan Çorabatır: “Bu süreçleri atlattık ve önümüzde bizi bekleyen güzel günler var. Turizm, ülkemizin en önemli sektörü haline geldi. 2018 yılında yerli ve yabancı 46 milyon turist ağırladık. Bu sene, bu rakamı 10 ayda yakaladık. Sadece ağırladığımız misafir sayısı ile değil memnuniyet oranı ile de başarı yakaladık. Bu başarıyı da sizlerle yakaladık. Dünyaya örnek bir destinasyon olduk. Her türlü olaylara rağmen yatırımlarımız azalmadı. Misafirlerimizi iyi ağırlamaya gayret ettik. Bu başarıyı hep birlikte yakaladık ve bundan sonra da daha iyisini yapacağız” şeklinde konuştu. 

850 dolar ve üstüne çıkmalı

“Rehavete kapılmayacağız” diyen Başkan Çorabatır konuşmasına şöyle devam etti: “2023 yılında 75 milyon ziyaretçi ve 65 milyar dolar gelire ulaşmamız gerekiyor. Benim tahminime göre bu rakamı daha önce yakalayacağız. Bir yerde sayılarımız yükseliyor ama gelirimizde bir düşme var. Kişi başı harcamalar 850 dolardan 650 dolara düştü. Önümüzdeki süreçte 850 dolar ve üstüne çıkmak için çaba harcayacağız. Sayılar doğru, hedefler doğru ama bu arada maliyetlerimizi de konuşmalıyız. Sektöre katkı sağlayacak birtakım destekler ve çalışmalar yapmalıyız. 

Eğitime çok daha fazla önem lazım

Çevreye önem veren bir program çerçevesinde çalışacağız. Kısa ve orta ölçekli çalışma programımızı planlayarak sizlere arz edeceğiz. Ülkemizde 1.2 milyondan fazla kişiye istihdam yaratan bir sektörden bahsediyoruz. En önemli avantajımız hizmet kalitemizdir. Bu noktada eğitime çok daha fazla önem vereceğiz. Yapılacak seçimle Turizm Ajansı’nda yer alacak olan arkadaşlarımız da çok büyük önem arz ediyor. Tanıtım çok önemli ama kaynağın verimli ve yerinde kullanılması için oradaki arkadaşların hassasiyet göstermelerini istiyoruz. 29 Aralık Pazar günü yapılacak seçimler çok önemli. Bölgelerinizden aday olan arkadaşlarımızı lütfen yalnız bırakmayın.”

İlkelerimizden taviz yok

TÜROFED olarak güçlü bir aileyiz. Sektör olarak bugünlere gelmemizde hepinizin emekleri var. Bu büyük değeri hep birlikte koruyacağız. Durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Görevimiz boyunca sizlerin bu onuruna layık olmaya çalışacağız. İlkelerimizden taviz vermeyeceğiz. Doğru bildiğimiz her şeyi özgürce söyleyeceğiz. Yanlışları da çözmeye çalışacağız. Turizmi destekleyen her türlü konuyu destekleyeceğiz.”

Genel Kurula Antalya Valisi Münir Karaloğlui Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de katıldı. Genel Kurul’a Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katılmadı. Ancak telgraf gönderdi. Kurulun açılış konuşmalarını ise Antalya Valisi Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ve TÜROFED Başkanı Ayık yaptı. 

TÜROFED’in Yeni Başkanı ve Yönetim Kurulu

TÜROFED 6. Olağan Genel Kurulu, yapılan açılış konuşmalarının ardından devam etti. Başkanlığını Ahmet Barut’un yaptığı Divan Kurulu’nun yönetiminde Genel Kurul’da TÜROFED’in yeni yönetimi belirlendi. Başkanlığını Sururi Çorabatır’ın yapacağı TÜROFED’in yeni yönetimi ise şu isimlerden oluştu: Erkan Yağcı, Burhan Sili, Birol Akman, Halit Ergül, Halil Özyurt, Gazi Murat Şen, Tayyar Zaimoğlu, Gazi Murat Şen, Mehmet İşler, Bülent Uysal, Mete Akcan, Bülent Bülbüloğlu, Ersin Yazıcı, Yakup Dinler, Tacettin Özden, Murat Toktaş ve Kaan Kaşif Kavaloğlu. Yeni yönetimin belirlenmesi sonrasında Yeni Başkan Sururi Çorabatır, görevi devraldığı Osman Ayık’a yaptığı çalışmalar için teşekkür ederek plaket takdim etti. 

Önceki İçerikTHY Boeing ile davalık oluyor
Sonraki İçerikİstiklal 365 gün ışıl, ışıl
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.