457 milyona adalar ve yarımada

170

Ege, Akdeniz ve Bursa Ulubat Gölü’ndeki 4 ada ve bir yarımada satışa çıkarıldı. 4 ada için toplam 422 milyon, yarımada için de 35 milyon isteniyor.

Toplam değeri 457 milyon lira olarak belirlenen yarımada ve adaları için Rusya, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar, Dubai ve Türki cumhuriyetlerin yanı sıra Türkiye’den de yatırımcılar adalar için teklif verdi. Ancak teklifler istenilen değere ulaşmadığı için adaların satışı gerçekleşmedi.

Türkiye karasularında yer alan özel mülk olan adaların bir kısmı turizm imarlıyken, bazıları da konut ve karma imar iznine sahip olduğu belirtildi. Satışa çıkarılan adaların büyüklükleri 27 bin metrekare ile 316 bin metrekare arasında değişiyor. Yarımada ise 76 bin metrekare yüz ölçüme sahip. Adalar ve fiyatları şöyle;

Bulut Adası 17 milyon

Adalar arasında en düşük fiyatlı17 milyon lira ile Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü’nde. Eski Karaağaç köyünden 2 kilometre açıkta yer alan 45 bin metrekarelik ada. Sahibi Nedim Bulut tarafından satılığa çıkarılan adanın üzerinde yaklaşık 500 zeytin ağacı var. 82 yıldır Bulut ailesine ait. Yapılaşmanın yasak olduğu adada, bungalov tarzı ahşap yapıya izin veriliyor.

Karaca 145 milyon

En büyük ve yüksek fiyatlı ada ise Muğla’nın Marmaris ilçesindeki 316 bin metrekarelik özel tapulu Karaca Adası. Fiyatı 145 milyon lira. Cumhurbaşkanlığı konutu karşısında yer alıyor. Üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare büyüklükte 3 müstakil ev var. Mevcut imar durumuna göre günübirlik konaklama, yeme-içme, marina yapılabileceği belirtiliyor. Ada mavi tur rotası üzerinde. 4 koyu olan adanın, 65 dönüm orman kullanım alanı da mevcut. Adanın toplam büyüklüğü 381 bin metrekare.

Çiçek adası 135 milyon

İlk kez 2002 yılında satışa çıkarılan Ayvalık ve Gömeç ilçeleri açıklarındaki ada, karaya 230 metre mesafede. Daha önce 115 milyon liradan satışa sunulan 267 bin metrekare alana sahip adanın fiyatı 135 milyon lira olarak güncellendi. Balıkesir’in 22 adasından biri olan ada bahar mevsiminde açan sarı ve beyaz ’koyun gözü’ cinsi nergis çiçekleri nedeniyle Çiçek Adası olarak biliniyor.

İçinde taban oturumu 450 metrekare 3 bina bulunan ada, Ayvalık’a 12 kilometre, Çanakkale- İzmir yoluna ise 3,5 kilometre mesafede. 4 tatlı su kuyusunun da bulunduğu adada 2 bin zeytin ağacı, 3 bin çam ve muhtelif meyve ağaçları bulunuyor. Katrinli, Katerin ve Hatırlı ailelerinin özel mülkü konumunda.

Bodrum’da 125 milyon

Muğla’nın Bodrum ilçesi Çiftlik Mahallesi’ndeki mavi bayraklı 27 bin metrekare büyüklükteki ada ise 125 milyon lira.15 Kasım’da internetten verilen ilanda, adada 650 metrekare büyüklüğünde 3 katlı, 10 yataklı turistik tesis var. 150 metrekarelik müştemilatı bulunan, tüm altyapısı hazır olan ada, özel kullanıma ya da turistik tesise uygun.

Yarımada 35 milyon

Muğla’nın Milas ilçesi Kıyıkışlacık Mahallesi’ndeki 76 bin metrekare büyüklüğündeki yarımada ise 35 milyon liradan satışta. Metrekare fiyatı 461 TL olarak belirlenen yarımadanın 47 bin metrekarelik alanı turistik tesis alanı olarak imarlı durumda.