İstiklal 365 gün ışıl, ışıl

152

Beyoğlu İstiklal Caddesi “2020 Projesi’ kapsamında hayata geçirilen ışıklandırma, ağaçlandırma, sokak müzisyenleri düzenlemesi ve “Beyoğlu’nun Kokusu” çalışmaları ile yeni yılda farklı bir görünüme kavuşuyor.

Her gün yerli yabancı 2 milyonu aşkın turisti ağırlayan İstanbul’un gözdesi caddeye yeni bir ivme kazandıracak olan proje kapsamında yapılan ışıklandırma, ağaçlandırma, sokak müzisyenleri düzenlemesi ve “Beyoğlu Kokusu” çalışmaları ile İstiklal Caddesinde yeni bir dönem başladı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız İstiklal Caddesi projesi için “Daha ışıl, ışıl daha huzurlu, daha yeşil ve hepinizin yürürken huzur duyacağı bir İstiklal Caddesi için hazırlık yaptık. Beyoğlu bir tarih, kültür sanat ve turizm şehri. İstanbul’un Türkiye’nin kültür merkezi burası olacak, turizm merkezi burası olacak. Beyoğlu’nu, İstiklal Caddesini buna hazırlıyoruz” dedi. İşte detaylar:

Aydınlatma­

İstiklal Caddesi’ne yeni bir ivme kazandıran aydınlatma çalışması kapsamında Tünel Meydanı ile Taksim Meydanı arasındaki bölüme çeşitli renk ve güçlerde asma germe cadde motifi led aydınlatmalar asıldı. Dünyada hayatın 7/24 devam ettiği sayılı mekânlardan birisi olan cadde, yeni ışıklandırma çalışmasıyla birlikte daha da canlandı. Sunduğu görsel şov ile ziyaretçi sayısı da artacak.

Ağaçlandırma

İstiklal Caddesi’nde hayata geçirilen bir diğer çalışma ise ağaçlandırma çalışması oldu. Çalışma kapsamında İstiklal Caddesi boyunca belirli aralıklarla Manolya ağaçları yerleştirildi. İlerleyen dönemlerde daha da yaygınlaştırılması planlanan çalışma ile İstiklal Caddesi yeşile büründü.

Sokak Müzisyenleri

İstiklal Caddesinde her gün karşılaştığımız sokak müzisyenleri ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi. Artık her isteyen eline gitarını, kemanını alıp İstiklalde çalamayacak. Sokak müzisyenlerine solfej şeklinde duraklar yapılacak ve her durakta farklı müzik enstrümanı olacak. İstiklal Caddesinde çalacak müzisyenleri Mimar Sinan Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi konservatuarının hocalarından oluşacak bir jüri seçecek. Jüriden geçerek lisansını alan Sokak Müzisyenleri caddede müzik çalabilecek.

Beyoğlu Kokusu

İstiklal 2020 Projesi kapsamında hayata geçirilecek bir diğer çalışma ise Beyoğlu Kokusu çalışması. Belediye tarafından özel olarak giydirilmiş araçlarla düzenli olarak cadde boyunca lavanta, gül ve yasemin kokuları sıkılacak. Böylelikle İstiklal Caddesi mis gibi kokacak.