Uçak fobisine 7 öneri

159

Yapılan araştırmalara göre her uçakta, her 3’lü koltukta, “Allahım şu yolculuk bir an önce bitse de ayağımızı sağlam toprağa bassak” diye dua eden en az 1 yolcu oturuyor.

Bir uçuş klasiği: Uçağın kalkışı sırasında terlemiş avuçlarıyla koltuğun kenarına yapışmış, “Acaba yüzünde bir endişe, bir korku var mı?” diye gözünü hosteslere dikmiş ve kendi kendini “istatistiklere göre uçak yolculuğu İstiklal Caddesi’nde yürümekten daha güvenli” diye ikna etmeye çalışan yolcular…

Yapılan araştırmalara göre her uçakta, her 3’lü koltukta, “Allahım şu yolculuk bir an önce bitse de ayağımızı sağlam toprağa bassak” diye dua eden en az 1 yolcu oturuyormuş. Yani siz de uçaktan korkanlardansanız utanacak bir şey yok, her 3 yolcudan biri sizin durumunuzda.

Uzmanlar, uçak korkusunu azaltmak için şu 7 önlemi denemenizi salık veriyorlar.

1­­- Uçaklar hakkında doğru bilgi alın

Uçak nasıl uçar, ‘hava boşluğu’ diye bilinen türbülanslar gerçek bir risk midir, uçuş sırasında duyulan rutin ve doğal sesler nelerdir ve (şaka bir yana) uçakla seyahat ne kadar güvenlidir… Uçuş öncesi doğru bilgi alırsanız, uçak korkunuz en azından azalacaktır.

2- Uçak korkunuz varsa koridor tarafında oturun

Özellikle klostrofobiniz (yani kapalı yer korkunuz) varsa, koridor tarafında oturmayı tercih edin. Hem sıkışıklık hissi daha azdır, hem de çok daraldığınızda ayağa kalkabilir, koridorda bir iki adım atabilirsiniz. Ayrıca pencereden dışarı bakmak, gözünüzü motorlara veya kanatlara dikmek, sürekli yüksekliği hesaplamak sizi daha çok korkutabilir.  

3- Kabin ekibiyle tanışın

Gerçekten korkuyorsanız, ulaşabilirseniz pilotla tanışın. Olmadı kabin ekibinden bir görevliyle bir iki dakika sohbet edin, sorununuzu onlara açın. Genellikle işinin ehli sorumlularla konuşmak insana güven verir. Ayrıca kabin ekibi uçak korkusu olan hatta panik atak geçiren yolculara nasıl yardım edeceklerini bilirler.

4- Kafeinden uzak durun

Uçuş öncesi ve uçuş sırasında ‘uyarıcı’ etkisi olan kahve ve benzeri içecekleri tüketmeyin. Ihlamur, ada çayı gibi rahatlatıcı içecekleri tercih edin, bol su için.

5- Evet, bol su için

Uçuştan önce kan şekerinin düşmesini engellemekte fayda var. Susuzluğunuzu gidermek için bol bol su ve meyve suyu tüketin. Enerji depolamak için az ama sık sık bir şeyler atıştırmayı  ihmal etmeyin.

6- Başka şeyler düşünün

Baktınız ki endişeleniyorsunuz, olumsuz düşüncelere kapılıyorsunuz, enerjinizi ve dikkatinizi başka tarafa yönlendirin. Uçuş ekibinin nasıl çalıştığını inceleyin, yanınızdaki yolcuya bir bahaneyle laf atın, müzik dinleyin, güzel bir video seyredin. Yani kafanızı dağıtın ve kendinizi oyalayın.

7- Gevşeme- rahatlama tekniklerini öğrenin

Evet, gevşeme-nefes kontrolü tekniklerini öğrenin. Olmadı şu yöntemi bir deneyin: Gerilmeye başladığınızı fark eder etmez, gözünüzü önünüzdeki koltuğun sırtına sabitleyin, 5 saniye burundan derin nefes alın, 5 saniye ağızdan yavaş yavaş verin. Göreceksiniz bu yöntemle kalp ritminiz yavaşlayacak ve rahatlayacaksınız.

Not: Uçak korkusunu gene de atamayanlar, panik atak geçirenler, uçuş öncesi uyuyamayanlar, uçağa binmeden önce eşten dosttan kaygı-endişe giderici bir ilaç dilenenler… Size tavsiyemiz ise bir uzman doktora müracaat etmeniz. Uçak korkusu tedavi edilebilir. Ayrıca Türkiye’de Türk Hava Yolları’nın ‘uçak korkusunu yenme programları’ hakkında da bilgi alabilirsiniz.