Uçakta çay-kahve tehlikeli mi?

432

Geçenlerde havacılık sektöründe “kazanılan” yeni bir tüketici davası daha görüldü. Bu konu, her ne kadar uçak rötarlarına gösterildiği kadar büyük bir etkiye sahip olacak gibi görünmüyorsa da bence bazı havayollarına pahalıya mal olabilecek bir konu.   

Avrupa Birliği üst mahkemesi, uçaktaki servis sırasında ‘fincanların nasıl devrildiği’ konusu net olmasa da 30 bin feet’te dökülen sıcak kahvenin yol açtığı yaralanmalardan havayollarını sorumlu tutulabileceğini ifade etti. Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın Lüxemburg’da yaptığı açıklamada “Bir havayolu dökülen bir fincan sıcak kahvenin verdiği zarardan sorumludur. Bu kazanın tipik olarak uçuşla ilişkili bir tehlikeyle ilgili olması gerekli değildir” denildi.

Avrupa tüketici örgütü BEUC yasal işlerinden sorumlu Başkanı Agustin Reyna, “Tüketiciler uçakta sıcak bir içecek içerken zarar görmeyi beklemiyorlar” diyerek “Yolculara güvenli koşullarda yiyecek ve içecek sağlamaları hava taşıyıcısının sorumluluğundadır” diye devam etti.

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir dava daha görüldü. 6 yaşındaki bir kız çocuğu babası ile birlikte Mayorka’dan (İspanya), Viyana’ya (Avusturya) giderken uçuş esnasında yanlışlıkla küçük kızın üstüne sıcak içecek döküldü. Bu kaza küçük kızın yanmasına neden oldu. Aile havayolu şirketi Niki Luftfahrt GmbH’i bu kazadan sorumlu tuttu. Ancak şirket ‘kahve fincanının düşmesine neden olan özel bir olay olmadığını’ ileri sürerek tazminat talebini reddetti.

Ancak mahkeme, AB’nin yasal kaza tanımının “yolculara hizmet ederken kullanılan bir nesnenin bir yolcunun bedensel yaralanmasına neden olduğu, bu durumun bir uçakta meydana gelen tüm durumları kapsadığını ve bunun tehlikeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemeye gerek görmeden havayolu ile ilişkilendirildiğini söyledi.”  

Mahkeme, bir havayolunun, kazanın ihmalinden kaynaklanmadığını veya başka birinin neden olduğunu kanıtlaması durumunda sorumluluğu 124 bin Euro veya 138 bin dolar ile sınırlandırabileceği kararını verdi.  Karar, Avrupalı yolcuların uçuş gecikmeleri, iptaller veya biniş sorunları için tazminat talep etmelerine izin veren daha önceki kurallara ekleniyor.  

Havayolu için aile ve yöneticiler arasındaki anlaşmazlığı ele alan bir Avusturya mahkemesi, davayı AB hukuku konusunda rehberlik için bloğun üst mahkemesine havale etti.

BENİM DE BAŞIMA GELDİ  

Yıllar önce buna benzer bir olay benim başıma gelmişti. Büyük oğlum Sinan ile birlikte Londra’dan Bordo’ya uçuyorduk. Hostes kahve ikramını yaptığı sırada yanlışlıkla kahveyi üzerime döktü. Kahve sıcaktı ancak çevik bir hareketle fazla yanmaktan kurtuldum. Elbisem de kahve lekesi oluştu. Hostes binbir defa özür diledi. Sonra ve doldurulmak üzere bana bir form verdi. Form da kısaca geçirdiğim kazayı anlattım. Sonra formu benden alıp kabin amiri verdi. Amir de okuyup imzaladıktan sonra bana geri verdi. Bu formu dönüşümde havayoluna ibraz ettim.

Bana o gün üzerimde olan ve lekelenen kıyafetim için onu satın aldığım mağazadan başka bir kıyafet alabileceğim kadar bir ücret ödediler. Ben de ilk Londra seyahatimde aynı mağazaya giderek kendime yeni kıyafet aldım.

O zamanlar havayolunun bana yaptığı jest için kendimi şanslı görmüştüm ama şimdi küçük kızın başına gelen kaza için verilen kararı okuyunca acaba mı? Demekten kendimi alamadım.