Turizm pazarına ‘Yeniden Asya’ açılımı

170

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi Asya ülkelerini öncelikli hedef pazarlar olarak belirledi. Bu ülkelerdeki tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmeye başlandı.  Bu nedenle de turizm pazarını çeşitlendirmek amacıyla ‘Yeniden Asya’ (Asia Anew) adı verilen yeni açılımla başta Çin olmak üzere Asya’ya odaklı bir tanıtım stratejisi geliştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu farkındalıkla mevcut yaklaşımını zamana uydurup, geleceğe taşıyacak, Asya’nın farklılıklarını gözetirken bölgeye bütüncül bakabilen bu açılımı yaptı. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, ‘Yeniden Asya’ (Asia Anew) adı verilen bu açılımla ilişkilerimizin kapsamlı bir çerçeve dâhilinde ilerletilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Asya ülkeleri ve Türkiye arasında siyaset ve ekonomide olduğu kadar kültür ve turizm alanında da işbirliğinin güçlenerek devam ettiğine dikkat çeken yetkililer, bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi önemli Asya ülkelerini öncelikli hedef pazarlar olarak belirlediğini vurguladılar.

Yetkililer 2019 yılına ait ülkemize yönelik turist sayılarında yukarı doğru ivmenin devam ettiği belirterek “Söz konusu dönemde Çin’de yüzde 10’luk, Japonya’da yüzde 27’lik, Güney Kore’de yüzde 37’lik ve son olarak Hindistan’da yüzde 59’luk bir turist artışının gerçekleşti“ dediler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ayrıca da hedef pazarlardaki ülkemiz algısının pozitif yönde pekiştirilmesi ve turist sayılarındaki artışın devam etmesi için önümüzdeki dönem yoğun tanıtım çalışmalarını da devam ettireceğini ileri sürdüler.