2020 yılında Mısır’ın yıldızı yeniden parlayacak

16001

Batılı birçok gazete ve dergide Mısır hakkında çıkan haberler, ülkede turizmin 2020 yılında yeniden yükselişe geçeceğine işaret ediyor. Bu yayınlardan bazıları Mısır’ı 2020’de görülmesi gereken destinasyonlar arasında gösterirken bazıları da okuyucularını Kahire’deki Büyük Mısır Müzesi’ni ziyaret etmeye çağırdı.

Batı basınının Mısır turizmine ilgisi artarken, Fransa’nın Mısır Büyükelçisi Stéphane Romatet, 2019 yılında 700 milyon Fransız turistin Mısır’ı ziyaret ettiğini, Fransızların ülkeye olan ilgisinin 2020 yılında da devam edeceğini açıkladı. Büyükelçi Romatet, temel göstergelerin Mısır’da turizm sektörünün yıllar süren siyasi istikrarsızlıktan sonra toparlanma yolunda olduğuna dikkat çekti. Mısır’a “Afrika’nın Kapısı” gözüyle baktıklarını belirten Büyükelçi Romatet, ülkede 50 bin Fransız şirketinin yatırımı olduğunu belirterek” Ulaşım, sağlık ve enerji olmak üzere 5 milyar Euro’ya ulaşan yatırımlarımız var. İki ülke arasındaki ticaret 2 milyar Euro olarak tahmin ediliyor, Mısır’ın Fransa’ya yaptığı ihracat ise yaklaşık 1,5 Euro’ya ulaştı” dedi.

Ödüllü seyahat dergisi AFAR, kasım ayı başındaki sayısında Mısır’ın dünyanın en hızlı büyüyen 10 Turistik Destinasyonu arasında dördüncü sırada yer aldığını ve ülkenin turizm sektörünün yüzde 36,8’lik artış kaydettiğini yazdı. Dergiye göre Mısır’da turizm sektörü, 2018 yılında da yüzde 55,1’lik büyüme kaydetti. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne (WWTC) göre, Mısır’da turizm ülke toplam ekonomisinin yüzde 11.9’unu oluşturuyor. İngiliz gazetesi The Independent’e göre, geçen yıl Mısır’ı 11 milyon kişi ziyaret etti. Gazete, özellikle Güney Sina tatil yeri Şharm el-Şeyh’e uçuşların yeniden başlamasının Mısır turizmine olumlu yansıdığını yazdı. Uzmanlar, geçtiğimiz yıl turizmde yakalanan yüzde 16,5’lik büyümenin Mısıra 9;da güvenlik alanında yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını belirtiyor. Mısır turizminin Kuzey Afrika’nın en hızlı büyümeye sahip destinasyon olduğunu yazan İngiliz Travel Weekly dergisinin son raporunda da “Bu gelişme güvenlik sorununun çözülmesinden kaynaklanıyor” yorumu yapıldı.

Önceki İçerikSaffet Emre Tonguç’tan “Kanatlarımda “İstanbul”
Sonraki İçerikDünyada kaç Starbucks var?
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.