Saffet Emre Tonguç’tan “Kanatlarımda “İstanbul”

6216

“İstanbul benim aşkım” diyen Saffet Emre Tonguç’un İstanbul sevdası, önemli ve anlatan kitabı yayımlandı. Tonguç, İstanbul’un 80 farklı noktasını şehrin büyüleyici fotoğrafları ve anekdotları ile anlattığı kitabı ‘Kanatlarımda İstanbul adını taşıyor.

Tarihçi-Yazar Saffet Emre Tonguç’un İstanbul tutkusunun ilham verdiği ‘Kanatlarımda İstanbul’ adlı eser, İstanbul’u tarihiyle birlikte bir metropol yapan her detayını ve noktasını içeren bir rehber olarak raflardaki yerini aldı. Tonguç’un kitabı Alfa Yayınevi’nden çıktı. İki yıllık yoğun bir çalışma sürecinin sonunda yayına hazırlanan kitapta, İstanbul’un 80 farklı noktası, hem tarihi hem de bugünüyle anlatılıyor.

Avrupa Yakası’nda Tarihi Yarımada ile başlayan ‘Kanatlarımda İstanbul’, Anadolu Yakası ve ardından Prens Adaları ile sona ererken bu masal diyarını, şehrin en önemli simgelerinden bir martının kanadında betimliyor. Kitapta, İstanbul’un birbirinden büyüleyici hallerini yansıtan 170 fotoğraf var. Halit Bilen tarafından çekilen fotoğraflarda, şehrin farklı mevsimlerdeki ve günün farklı saatlerindeki renkli görüntüleri yer aldı.

Kanatlarımda İstanbul; 6 sezon TV programı (Paha Biçilemez İstanbul-2 sezon, Ayrıcalıklı Rotalar-4 sezon) yapan, aralarında Avrupa Konseyi’nin desteklediği Eurhodip’in de bulunduğu farklı kuruluşlardan 30 ödül alan ve şimdiye dek 15 kitap yazan Saffet Emre Tonguç’un 16. kitabı olarak okuyucuyla buluştu.

Kitabın hazırlık sürecinde şehre olan aşkının yinelendiğini anlatan Tonguç, “İstanbul’u anlatmak için önce anlamak, anlamak için de önce hissetmek gerekti. Hislerin peşine düştük. Yüzümüzü 21. Yüzyıl metropolünden ayrılmadan 8500 yıllık tarihe döndük. Her zaman şaşırtan, keşfetmeye doyulamayan, şahsına münhasırlığın şımarıklığını yaşayan ve yaşatan bir kenti anlatmak elbette kolay değildi. Kolay olsun diye değil, adı İstanbul olsun diye yazdık. Çok kültürlü, çok renkli, eskiyi ve yeniyi harmanlayan, farklılıkları koynunda yan yana saklayan, güzelliği küsleri barıştıran, tarihi kendine hayran bırakan bir İstanbul anlattık. Öncelikle büyük boyutlu ve kalın kapaklı koleksiyon baskısıyla satışa sunuluyor. 2020’nin ilk aylarında ise kitabın taşınabilir boyutlu olan ikinci versiyonunun yayımlanması planlanıyorum” dedi.