Sanat, yemek, alışveriş hepsi TAİPEİ’de

15502

Dünya kentlerinde “72 saatlik gezi” adlı bu bölümde Tayvan’nın başkenti Taipei’deyiz.

Ne istersiniz? Yemek, sanat, mimari veya alışveriş mi? Ne ararsanız arayın Taipei de hepsi var. Hatta “turistlerin her istediğini rahatlıkla bulunabilecek nadir kentlerden birisi Taipei”

Hareketli başkenti karış karış gezmek için 72 saat elbette yeterli değil ama kompakt bir program ile gezip görülecek yerleri keşfetmek size kalıyor. Önermesi bizden uygulaması sizden. Haydi, hanedanın tarihi sizi bekliyor.

Neden gidilir?

Yemek, sanat, mimari veya alışverişin yanı sıra Çin kültürüne dair en sevilen özellikler kentin ana-baba günü gibi kalabalık sokaklarında var. Dahası, hava burada sürekli yumuşak; sıcaklık 20 derecenin altına nadiren düşüyor. Bütün bunlar, Taipei’yi en aranılan i kentlerinden birisi yapıyor.

Ne yapılır?

Gezinize, yaklaşık 700 bin parçanın eşyanın bulunduğu Milli Saray Müzesi’yle başlayın. Bu kadar büyük bir tarihi mirasın hepsini görmek ziyaretinize ne kadar zaman ayırmanız ile doğru orantılı. Tang, Song, Ming ve Ch’ing hanedanları arasındaki farkı bilmenize gerek yok; bu hanedanlardan ve daha nicesinden kalan eşyalar sizi şaşkına çevirecek. Ardından, Taipei 101’in tepesine çıkın. 101 katlı bu gökdelenin seyir terasına ulaşmak 37 saniyede çıkıyorsunuz. Yukarıda, Soğuk Savaş’la ilgili belgeseli dinlerken 427 metre aşağıdaki çılgın ama huzurlu hayatı izleyin. Yere indiğinizde, General Chiang Kai-shek anısına yapılmış, kentin ne önemli anıtlarından Chiang Kai-shek Anıtı’na doğru yol alın. Taipei’de bütün yıl hava ılıman olduğu için civardaki bahçeleri gezin; Çiçekler gözünüzü alacak. Çay sever misiniz? Kent merkezinin biraz dışında, dağ eteklerinde Muzha çay tarlalarında tapınaklar ve hoş çayevleri var. Sanatkârların ürettiği çaydanlıklar ile çay için. Three Stone Çaydanlık Müzesi’ne uğrayın; ardından fonda Taipei silueti eşliğinde günbatımını seyredin. Shlin Gece Pazarını gezerek günü tamamlayın. Bu pazardaki satıcılar ülkemiz pazarlarındaki cevval pazarcılardan hiç de aşağı kalmıyor. Herkes ürünlerini satmak için var gücü ile çalışıyor.

Nerede kalınır?

Taipei otelleri içinde Grand Hotel her zaman tercih edilen bir otel. Ama ben kent manzaralı bir otel istiyorum derseniz karar sizin. Grand ne kadar tarihi bir otelse Just Sleep Linsen de o kadar muhteşem minimalist çizgili bir mekân. Şık bir muhitte ve çatı katında hoş bir kafe var. Butik otel Ambience ise hip bir şekilde dekore edilmiş odalarında Pkilippe Starck ve Ferruccio Laviani mobilyalar var. Dekorasyondaki parlak çelik, cam, beyaz granit ve deri öğeleri ambiyansı daha da sağlamlaştırıyor.

Nerede yenir?

Bir restoranın önünde Tayvanlılardan oluşan uzun bir kuyruk görürseniz ve o restoran rezervasyonsuz çalışıyorsa bilin ki en iyi restoranlardan birine denk geldiniz demektir. Kentin pek çok noktasında şubesi bulunan Dintai Fung sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Dintai mantılarıyla ünlü ama siz akıllılık edip wok tavada kızarmış bezelye ve güveçte pişmiş soya peyniri de ısmarlayın ki beklediğinize değsin. Taihodian’da ise güveç kabına o kadar çok et ve balık koyuyorlar ki sebzeleri unutmanız işten bile değil sadece çok cesur olanlarınız menüdeki bol acılı yemek çeşitlerini yiyebilir; orta acılılar bile çok acı. Tek seferde sanat ve yemeğin tadıını çıkarmak için, restore edilmiş bir fabrika kompleksi içindeki sanat parkı Huashan 1914 Creative Park’ta yer ala Chingye Shinleyuan’a uğrayın. Kestane çorbasının ardından istiridyeli gözlemelerden yiyin. Taipei ziyaretinin gastronomik zirvesi, Shangri-La Far Eastern Plaza Hotel’de yer alan Shang Palace’ta Pekin ördeğidir. Burada ördek için olduğu kadar sosu için de uğraşıyorlar

TÜYOLARI  Günbatımında, Danshui bölgesindeki nehrin kıyısında yürüyüşe çıkın. Kolonyal dönemde, İngiliz yönetiminin oluşturduğu gümrük ve gelir idaresinin kullanımına verilen geleneksel evlerin güzelliğini izleyin. Bu arada taksileri unutun. İngilizce tabelaları da olan otobüsler ve metro her yere gidiyor. Her otobüs ve metro hattı için kullanabileceğiniz 3 günlük biletlerden alın.

Önceki İçerikDünyada kaç Starbucks var?
Sonraki İçerikAdaları, kahveleri, yerel ürünleri ile HELSİNKİ
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.