Bir ayda 375 yeni otel açıldı

279

2019’un Aralık ayında tüm dünyada 375 otel açıldı. Yeni otellerin açılması ile dünya otel kapasitesine 75 bin 781 oda daha eklendi.

Dünya çapındaki otellere ilişkin bilgileri derleyen Tophotelproject’in verilerine göre, bu yılın Aralık ayında tüm kıtalar da toplam 375 yeni otel kapılarını açıp misafirlerini ağırlamaya başladı. Yeni otellerin bölge ve kıta göre dağılımına bakıldığında Asya-Pasifik bölgesinin açık ara önde olduğunu görüldü.

Asya-Pasifik bölgesi 166 yeni otelle ilk sıraya oturdu. 102 otelle Kuzey Amerika ikinci, 51 otelle Avrupa üçüncü 23 otelle Orta Doğu dördüncü, 17 otelle Latin Amerika beşinci ve 16 yeni otelle de Afrika altıncı sırada yer aldı. 

2019’un son ayı Aralık’ta hizmete giren 375 tesisin toplam oda kapasiteleri 75 bin 781’e ulaştığı ortaya çıkarken, 166 yeni projenin bulunduğu Asya-Pasifik’te, Çin 83 yeni otel projesiyle ilk sırada yer aldı. Çin’deki yeni otellerin toplam oda kapasitesi ise 19 bin 651’i buldu.

ABD-Çin arasında başlayan, günümüzde ise uzlaşma sinyalleri veren ticaret savaşının ABD’li otel zincirlerini pek etkilemediği de ortaya çıktı. Çünkü, Çin’de yeni hizmete giren zincir oteller listesine bakıldığında Hampton by Hilton, Ramada Worldwide ile Hilton Hotels & Resorts’un atak içinde olması dikkat çekti. Hilton yönetimini yeni geliştirdiği Home2 Suites by Hilton, Citadines Apart’hotels ve Somerset Serviced Residences markalarıyla da aralık ayında yatırım alanında boy gösterdi.