Otel fiyatlarını arttırmanın püf noktaları

239

Semih Erken turizm sektöründe çeşitli kademelerde 26 yıl çalıştı. Bu deneyimini Asya ülkelerinde devam ettirdi. Onlarca otel projesini hayata geçirdi. Şimdi Türkiye’de danışmanlık şirketini kurdu. Türkiye’de otel fiyatlarını ucuz buluyor. Ve otelcilere fiyatlarını yukarı çekecek öneriler listesi hazırladı.

Semih Erken Avrupa’nın kültürel açıdan bilinen, belli başlı merkezlerinden sonra, Akdeniz’in ve Türkiye’nin cazibesinin her geçen gün artığı inancında. Ancak bir endişesi var. Onu da şöyle dile getiriyor;

“Türkiye’nin konaklama fiyatları artacağına maalesef ucuzluyor. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada ççok çeşitli turizm yapılıyor. Buna karşın, bencil fiyatlandırma politikalarımız nedeniyle konaklama fiyatlarımız ne yazık ki bulunduğumuz bölge ve hak ettiğimiz seviyenin altında. Bunun çaresi, matematiği elbette var. Tek çözüm bir takım püf noktalarına dikkat etmek. Sihirli değnek de istemiyor.“

Erken, otel fiyatlarını yukarı seçecek detayları sıralarken ilk şart olarak da Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın devreye girmesi gerektiğini, fiyatları kontrol altına alıp, bölgesel fiyatlandırmalarla asli işi denetlemeyi yapmasında yarar olduğu görüşünde olduğunu belirtiyor.  

İşte öneriler

Denetleme-takip işi için bakanlıkta yeni bir daire kurulabilir, bu daireler Türkiye’nin tüm turistik bölgelerine yayılabilir. Lüks tesislerden başlayarak en küçük konaklama birimleri pansiyonlara kadar fiyatlamalar, bulunulan konuma göre belirlenebilir. Örneğin, İstanbul Beyoğlu Belediyesi sınırları içerisinde bulunan X mahallesi, X ve Y caddeleri arasındaki beş yıldızlı tesisler belirli metrekarelere kadar odalarını, XX ile YY fiyatları arası pazarlayabilir. Fiyat aralıkları da dönemsel olarak belirlenebilir. Belirlenen fiyat dilimlerine uymayan otellere cezai işlemler/yaptırımlar uygulanabilir.

Oteller her gece, bakanlığın verdiği sisteme oda listesini yükleyip, bu elektronik sistemle kendi denetimini de yapabilmeli. Bakanlığın kuracağı denetim ekipleri de tesisleri dolaşıp denetlemeli. Fiyatlandırma işi sadece konaklama fiyatları bazında kalmamalı. Kongre, organizasyon ve toplantı salonlarının fiyat aralıkları, sunacakları standart ve zengin menülere göre belirlenebilir. Aynı zamanda konaklama tesislerinin diğer ürünleri de denetlenmelidir. Bakanlık, fiyatların alt ve üst limitlerini, bölgelerin denge ve hareketlenmeleri dikkate alarak düzenleyebilir.

Peki, kim kazanacak?

Yavaş yavaş artan fiyatlara ilk etapta uluslararası organizasyon şirketleri ve tur operatörleri biraz tepki gösterecektir. Servis kalitesinin giderek artıyor olması ise dikkatlerini çekecektir. Bir fikir vermesi açısında şöyle bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki ağırlayacağınız 10 bin misafiriniz günde 100 TL bırakırken, muhtemelen kısa vadede ziyaretçi sayısı 8 bine düşecektir. Deneyimlerimden yola çıkarak harcama rakamlarının günden güne artacağına inanıyorum. Dolayısıyla ziyaretçi sayısı düşse bile günlük harcamalar 130 liraya yükselecektir.

Bazı destinasyonlar bunu fırsat olarak değerlendirecektir. Biz de bu bilinçten hareket edip, hangi pazara odaklanacağımızı öğreneceğiz. Sonuç itibariyle fiyatların yavaş yavaş yukarı çekilmesinden kazanan illa ki Türkiye olacaktır. Fiyat bakımından bölgelerindeki rakiplerinin seviyesine gelecek olan otellerimiz, tesislerinin temizliği ile servislerinin kalitesine odaklanıp, ürün çeşitliğini artıracaklardır. Otel yöneticilerimiz, en kaliteli ürün ve malzemeyi belirleyip bunu yatırımcıya aldıracaktır. Bölgede rekabetin fiyattan hizmete kayması, otel yöneticilerimize ciddi avantaj sağlayıp, olumlu geri dönüşler almalarına yol açacaktır. Mevcut kötü durumu ortak strateji ve cesur adımları atarak tersine çevirebiliriz. 2020’nin parlak yarınların tohumlarının birlikte atılacağı bir yıl olmasını diliyorum.

Semih Erken kimdir

Turizm ve Otelcilik sektörüne 26 sene önce bellboy olarak başlayan Erken, Uluslararası 4 ayrı markanın Asya Pasifik ve Global Direktörlüğü’nü yaptı. Çin bölgesindeki yatırımcılara yaratmış olduğu markalarla “Çin’in Lüks Otel Markaları” ödülüne kazandı. Markaların yaratılması, kültür ve ruhunun aşılanması, servis ilke ve konseptinin belirlenmesi, mimari tasarım gibi tüm DNA’sının yaratılmasında uzmanlaştı. Günümüzde kurduğu danışmanlık firmasıyla hizmet veriyor. Aynı zamanda Şanghay yakınlarındaki Hangzhou’da hizmete girmek için gün sayan lüks otel projesi To Dream Retreat’ın yönetim danışmanlığını da yapıyor.  Erken, Türk girişimcileri cesur olup, doymak bilmeyen Çin pazarına açılmaya teşvik ediyor.