Recolor Trump Art Gallery’de

6769

Fotoğraf ve yarattığı illüzyonun üzerine deneyler sunan sanatçı Hakan Sorar’ın,‘Recolor’ isimli sergisi Trump Art Gallery’de (TAG) sanatseverlerle buluştu.

Sergilenen fotoğraflarda; kent, kentsel dönüşüm, beden, beden-mekan ilişkisi kavramlarını irdeleyen sanatçı, fotoğrafın doğası ile oynayarak kurgusal gerçeklikler sunuyor.

Fotoğraflarında kent dışında objelere de yer veren Sorar, tüketim ve hızlı değişen kent insanı ihtiyaçlarına  vurgu yapıyor. Dijital baskının yanı sıra instant (Şipşak) film kullanan sanatçı, fotoğraf üzeri müdahaleler ile fotoğraf ve resim arasındaki ince çizgide dolaşıyor.

Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği Recolor’ adlı sergi, 31 Ocak 2020 tarihine kadar Trump Alışveriş Merkezi B-3 atında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilir.

Hakan Sorar kimdir?

Sanatçının esas mesleği mühendislik. Ancak fotoğraf sanatına çeşitli atölyelerde resim ve fotoğrafçılık eğitimleri alarak adım attı. Kullandığı Instant (Şipşak) filmler ile sanatsal çalışmalarında kent, insan ve bellek kavramlarına odaklanan Sorar, insan figürüyle mimari ögeleri birleştirdiği grafik kompozisyonlarında insan ile değişen çevresi arasındaki ilişkiyi araştırıyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nde yüksek lisans programını tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nde ön lisans, Beykoz Üniversitesi Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimine devam ediyor.