Uçaklara karbon salınım vergisi mi geliyor?

216

Dokuz Avrupa Birliği üyesi ülke, “daha temiz bir havacılık” istemiyle düğmeye bastı. Hava kirliliğiyle mücadele için hava taşımacılığına özel bir ‘çevre vergisi’ getirilmesini talep etti.

Bu konuda Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsveç, İtalya ve Lüksemburg Maliye Bakanları, Avrupa Komisyonu’ndan harekete geçmesini istedi. Hollanda’nın girişimiyle ve dokuz Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke Maliye Bakanı’nın imzasıyla yapılan bu açıklamada Avrupa Komisyonu’nu göreve çağırdı.

İmzacı ülkeler “Diğer taşımacılık sektörlerine nazaran hava taşımacılığı yeteri kadar katkıda bulunmuyor” diyorlar ve uluslararası taşımacılıkta bilet fiyatlarının ortalama CO2 salınımını ve hava taşımacılığının sebep olduğu hava kirliliğini yeteri gibi yansıtmadığını iddia ediyorlar.

CO2 salınımının yüzde 2 ila 3’ü

Girişime öncülük eden Hollanda eğer AB başvurularına cevap vermez ve gerekli vergilendirmeyi yapmazsa Hollanda’nın tek başına da olsa harekete geçeceğini ve bu yıldan itibaren söz konusu şirketlere vergi uygulayacağını duyurdu.

Ancak uzmanlar maliye ve vergi konularında kararların ittifakla alınması gerektiğini hatırlatarak AB’nin böyle bir vergi getirmesinin zor olduğu görüşündeler. Ayrıca İspanya ve Yunanistan gibi (low cost şirketlerin faaliyetlerine çok bağlı olan) kimi turistik ülkeler böyle bir verginin ekonomilerine zarar vereceğini düşünüyorlar.

Hava taşımacılığı dünyadaki CO2 salınımının yüzde 2 ila 3’ünden sorumlu. Havayolu şirketlerinin bu oranı düşürme vaadi bu yıl yürürlüğe giriyor.