Bu yıl mutfaklara daha çok zaman ayırın!

292

Bir evi yuva yapan içinde yaşayanlar ve o evin mutfağından yükselen kokulardır bence. Oldum olası yemek kokusunun dolaştığı evleri sevmişimdir. Sanırım, bu biraz da çocukluğumuzdan belleğimize yer eden tat ve kokuların peşinden gitme isteğinden.

Beste ÖNKOL

Lezzetli tariflerle taçlanan büyük sofralar sosyalleşmenin en güzel araçlarından biri. Çocukluğumdan beri akşam yemeği saatlerimiz hep sabitti.  Aç da olunsa tok da gelinse o sofra etrafında mutlaka toplanılır. Ev, iş, gündelik paylaşımlar hep akşam yemeğinde konuşulur paylaşılırdı.  Yemeğin pişirilip hazırlanması o zamanlarda tüketilmesine oranla daha uzun bir süreçti. 

Çalışan kadın sayısının artması, zaman yetmiyor kavramının hızla popüler hale gelmesi, eve ait görev ve sorumlulukların keskin çizgilerle ortadan kalkması önce yemek hazırlığına ayrılan süreyi sonra da sofrada geçirilen ortak zamanı azaltmaya başladı.

Aç ye, ısıt ye

Yemek hazırlığı yemeğin nasıl yenileceği elbette kişisel tercih. Bu noktada isteyen restoran da yer isteyen mikro dalga ile süper hazır gıdayı masasına sunar. Aslına bakacak olursak herkesin temiz ve sağlıklı gıdaya ulaşmayı istediği günlerde süper hazır gıdaları tercih etmesi de tezat oluşturuyor.

İkinci dünya savaşı ile birlikte gıda endüstrisi daha çok savaş döneminde kullanılan granül kahve, toz meyveli içecekler ve konserve gıdaları perakende sektörüne dahil etmeye başladı. Tabii bunu daha alacalı ve vazgeçilmez bir hale getirme stratejisini de unutmadı. 1960’lı yıllarda yaklaşık 1 saati yemek hazırlamaya ayıran Amerikalılar şu anda yaklaşık 12 dakikayı bu iş için ayırıyor.  Türkiye’de durum 42 dakikayla çok da iç açıcı değil.  Süpermarketlerde pişmiş ya da ısıtılarak tüketilecek ürünlerin yanı sıra rende havuç kıyılmış yeşillikler de bulmak mümkün. Yani paketleri açıp karıştırarak şahane! Bir salataya erişmeniz an meselesi. Bence artık insanlar market raflarında mutfaklardan daha fazla zaman geçiriyor.

Ben de azımsanmayacak kadar yoğun bir iş temposunda çalışıyorum. Boş vakitlerimde çok öyle geniş değil.  Ancak ekmeğimden et suyuna kadar çok çeşitli ürünü kendim hazırlıyorum. Tabii zamanı nerede ve nasıl kullanacağınız tamamen kişisel tercih. Bence iyi bir planlamayla her şeyi yapabilirsiniz.

Bu noktada sadece yediği içtiğini paylaşıp, yemek yediği popüler mekanları sosyal medya hesaplarından paylaşmayı tercih edenlere de saygım sonsuz. Ancak fast-food ve süper hazır gıdaların başta obezite, şeker hastalığı ve çeşitli kanser türlerine zemin hazırladığı biliniyor. Tabii bir de bilinmeyenler zararları var.  

Diğer yandan moda endüstrisinin dayattığı zargana tipli insanlardan olmak için diyetisyen ve estetisyen kapısını çalan insanlarla mükemmel bir kısır döngüye hoş geldiniz diyebiliriz.

Her şeyi bir kenara bakın bu yıl daha çok süreyi  yemek hazırlığında kullanın.  Hatta aile bireylerini de bu işe dahil edin hem keyifli hem paylaşımı bol saatlere sağlıklı gıdaları da eklemiş olursunuz.

‘Aynısının hazırı var’ ne uğraşayım derseniz de aldığınız paketin arkasını çevirin derim. Mutfağınızda olmayan ve tek seferde rahat okuyamadığınız bir sürü şeyin varlığı belkide sizi ikna eder.  Sonuçta sanayi tipi üretim az maliyet çok üretim ve satış etrafında sarmalanan bir sistem. Sağlıklı keyifli sofraların başında geçecek bir yıl dilerim…

Çocuk diyabeti artıyor

Dünya nüfusunun yüzde 8’i şeker hastası. Tip 2 olarak da bilinen yetişkin diyabeti artık çocuklarda da sıklıkla görülüyor. Tuzlu yağlı, şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler iştah açarken hızla kan şekerini yükseltip düşürüyor sonra yeniden açıkma yeniden yemek yeme derken kısır döngüye giriliyor.  Yani ‘yedikçe yiyesim geliyor’un  endüstriyel açıklaması

Haftada 5 saat mutfakta geçiyor

22 ülkede yapılan araştırmaya göre Türkler yemek pişirmeye düşkünlükte yüzde 37 ile 7. sırada yer alıyor. Bu oran haftada yaklaşık 5 saat yemek hazırlığı demek.  Geleneksel yemekleri dışarıdan hazır olarak yemeği sevmeyen Hindistan ise hafta da 13 saati yemek pişirmeye ayırıyor. Dünya ortalamasının 6.5 saat olduğu araştırmada Güney Kore 3.7 saatle sınıfta kaldı.  Cinsiyetlere göre bakıldığında mutfakta en çok vakit geçiren erkekler İtalya ve Güney Afrika’da yer alıyor.