‘’Dans üçgeni’’ başlıyor

7212

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2020 yılının ilk temsilini “Dans Üçgeni” balesi ile veriyor. Sanatçılar 8-10 ve 11 Ocak günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyiciler ile buluşuyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2020’ye Bolero, Bahar ve Judith eserlerinden oluşan Dans Üçgeniadı verilen 3 oyun ile başlıyor. Oyunlar hakkındaki kısa bilgiler şöyle;

Bolero; 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden Maurice Ravel’in 1928 yılında bestelediği en son bale müziğidir. Koreograf Uğur Seyrek’ in neoklasik baleden modern baleye geçişin gözlendiği etkileyici eserinin dünya prömiyeri, 1997 yılında Ankara’da gerçekleşmişti. Sanatçının Türkiye’de sahneye koyduğu ilk eseri olması açısından da son derece önemli. Bolero, Uğur Seyrek’ in tüm koreografilerinde olduğu gibi hayattan kesitler alınarak, kadın-erkek ilişkileri üzerine kurulu.

Judith; Dünya repertuvarına giren ilk ve tek Türk balesi. Çetin Işıközlü’nün müziği üzerine Deniz Özaydın’ın koreografisini günümüz anlayışıyla yeniden yorumladığı modern bale olarak üçgende yerini aldı. Eseri ilk kez, ünlü İngiliz koreograf Alfred Rodrigues “İşte bu müzik tam benim aradığım müzik” diyerek librettosunu yazmış ve 1969 yılında dönemin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Aydın Gün tarafından davet edilerek Ankara Balesi’nde sahneye koymuştu.

Bahar; Geçtiğimiz sanat sezonu dünya prömiyeri yaptı. Bu baleyi Orkan Dann İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaratmıştı.

Yaratıcı Kadrolar:

BOLERO: Neoklasik Bale. Tek perde. Koreografi ve libretto Uğur Seyrek. Müzik M. Ravel. Kostüm ve ışık tasarımı: Uğur Seyrek.

BAHAR: Neoklasik Bale. Tek perde. Koreografi Orkan Dann. Müzik: S. Rahmaninov. Kostüm uyarlama: Orkan Dann. Işık tasarımı Taner AydınUDITH: Modern Bale. Tek perde. Müzik Çetin Işıközlü. Koreografi Deniz Özaydın. Orkestra şefi Zdravko Lazarov. Dekor tasarımı Efter Tunç. Kostüm tasarımı Gazal Erten. Işık Taner Aydın Dans Üçgeni; 8-10 Ocak tarihlerinde saat:20.00’de, 11 Ocak tarihinde ise saat:16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyicilerin karşısında olacak.