Hem Michelin Yıldızını Hem de Davayı Kaybetti

8557

Ünlü Fransız şef Marc Veyrat yaptığı suflenin içine İngiliz Çedar Peyniri koyduğu iddiası üzerine Michelin yıldızını kaybedince restoran rehberini hazırlayanlara dava açmıştı. Veyrat davayı da kaybetti.

Fransız Alplerindeki Maison des Bois restoranının sahibi olan Marc Neyrat mahkeme sonrasında karar için “saçmalık” diyerek restoranının Michelin rehberinden tamamen çıkarılmasını istediğini söyledi.

Sufle yaparken İngiliz çedarı kullandığı iddialarının da doğru olmadığını anlatan ünlü şef “Fransız Alplerindeki restoranlarda İngiliz çedarı kullanılmaz. Bunu herkes bilir” dedi. Bu arada mahkeme Michelin’in “gerekçelerini kanıtlamalarına gerek olmadığı hükmüne vardı.

Savoyard” tarzı şapkası giyen ve yerel otlar ile yerel ürünlerle yaptığı “botanik” yemekleriyle tanınan ünlü Fransız şef Marc Veyrat, Michelin denetçilerinin restoranda yemek yediklerini kanıtlamalarını istedi. Ayrıca da tadım sırasında aldıkları yazılı notları paylaşmaları talebinde bulundu. Ancak mahkeme Michelin’in gerekçeleri açıklamalarına gerek olmadığına hükmetti.

Yıldızın haksız yere elinden alındığını ileri süren ünlü şef, Michelin yıldızını kaybettikten sonra işlerinin arttığını ileri sürdü. “Benim Michelin yıldızına ihtiyacım yok. Noel ve yılbaşında bile tamamen doluyduk. İsterlerse bütün yıldızlarımı alsınlar” dedi.