Roma Belediyesi Lejyonerlere savaş açtı

274
Virginia Raggi Roma Belediye Başkanı

“Roma her zaman turistleri güzel yüzle karşılayacak ama bu şehrimize zarar verilmesine gözyumacağız anlamına gelmiyor.” Bu sözler Roma Belediyesini ilk kadın Başkanı Virginia Raggi’ye ait.

Ve, Başkan, birkaç ay önce verdiği bu sözü tutmak ve kitle turizminin ‘Ebedî Kent’e verdiği hasara karşı önlem almaya başladı.Örneğin, 1 Ocak’tan beri Trevi Çeşmesi, Trinità dei Monti (İspanyol) Merdivenleri, Panteon, Piazza Navona gibi tarihi binaların ve alanların önündeki bütün hediyelik eşya butikleri kaldırıldı.

Trevi Meydanı

Hedef, tarihi mirasın ‘görünümünü ve güvenliğini’ korumak. Belediye bu satıcılara ara sokaklarda yer gösterildiğini duyurdu. Başkan Raggi, pek çok Romalı gibi, bu butik ve tezgahlarda satılan tişörtlerin, minyatür Kolezyum’ların, Papa Francesco veya Donald Trump figürinlerinin Roma’nın tarihi dokusuna ve havasına yakışmadığı görüşünde.

Trevi Çeşmesi’ne girme yasağı Geçen haziran ayında Roma Belediyesi ayrıca ‘turistlerin uygun olmayan davranışlarına’ bir dizi yasak getirmişti. Mesela Trinità dei Monti merdivenlerine oturmak, tarihi yapıların çevresinde çevreyi kirleten gıda maddeleri tüketmek, Roma sokaklarından belden yukarısı çıplak gezmek, tarihî bina ve ören yerlerine valizle veya çocuk arabasıyla girmek artık yasak Aynı şekilde Trevi Çeşmesi’ne giderlere de para cezası öngörülüyor. Bu önlemlerin çoğunu hayata geçirmek zor gibi görünse de, en az biri işe yaramışa benziyor: Romalı lejyoner kılığına girip parayla fotoğraf çektiren fırsatçılar artık ortada görünmüyor.