Süit oda seven kırmızı siyah sevmiyor

232

İnsanlar son yıllarda tatillerinde daha konforlarına düşkün oldu. Bunun sonucunda da seyahatlerinde konakladıkları otellerde özel ilgi görmek istiyor. Bu nedenle de süit müşterisi arttı.

Uçaklarda business veya first clas bölümlerde uçan yolcu, otelinde de süitlerde kalmak istiyor. Çünkü standartlarında üzerinde hizmet almak onun yaşantısını kolaylaştırıyor.

Süitlerde bu işler için biçilmiş kaftan. Küçük otel odalarının aksine daha geniş metrekarelerdeki süitler konuklayana ev havası yaşatıyor. Tabii ki bu odalara verilen ekstra hizmetler da kişinin kendisini farklı hissetmesini sağlıyor. Özellikle Akdeniz çanağındaki otellerde süit oda konsepti çok ilgi görüyor.

Bu konuda Türkiye’nn rakibi İspanya. Tatil köylerinde önünde özel yüzme havuzu olan dubleks evler daha fazla ilgi görmeye başladı. Süit daireleri yerli de yabancı müşteri de tercih eder oldu.

Her şey dâhili istemiyor

Süit odalar üzerine yapılan bir araştırmada burada konaklayan kişilerin renkler konusunda da titiz olduğunu ortaya çıkarttı. Araştırmada süit tutkunu olanlar siyah rengi tercih etmiyor Kırmızıyı ise asla sevmiyor. Banyolarında da pastel ve beyaz renkler istiyor. Perdelerin ışık geçirmemesi için daha kalın olmasını talep ediyor.

Süit odaların otellerin sessiz sakin bölümlerinde genellikle lobilerden balo ve diğer toplantı salonlarından uzaklarda olması onların olmazsa olmazı. Ayrıca da o tesiste konaklayan diğer müşteriler ile temasının en az olmasını istiyorlar.

Akdeniz çanağında popüler

Son yıllarda ülkemizde süit odayı kullananların sayısında belirgin bir artış oldu. Zengin turist zaten tercihini bu yönde kullanıyordu. Ülkemizde süitlerin artışın nedeni ise birçok konaklama tesisinde her şey dâhil sisteminin uygulanması. Tüm dünyada kaliteli tatil yapmak isteyen, kendini özel hissetmek isteyen turistler harcadıkları paranın hesabını yapmıyor. Bu nedenle de konakladıkları otellerde ve tatil köylerinde her şey dâhil gibi bir sisteme karşı. Her şey dâhil sistemi kaliteli tatil yapmak isteyen turistleri kaçırıyor. Çünkü bu sistem ucuz turist demek olduğundan pahalı turist bu müşterilerin arasına karışmak istemiyor. Bu nedenle yeni yapılan otellerde bu kriterler göz önüne alındı. Özel dubleks evler ve süit odalar otelin bağımsız bölümlerinde yapıldı.