Kuralları değişiyor zam geliyor

144

Schengen Vizesi için şubat ayında yeni yürürlüğe girecek değişiklikler var. Buna göre başvuru yapacaklar yeni vize kanununa tabi olacak. Vizenin fiyatları zamlanıyor. Olumlu vize geçmişine sahip olanlara ise, avantajlar var.

Avrupa’daki ülkelerine seyahat etme hakkına sahip olan Schengen vizesinde yapılması öngörülen ana değişiklikler şunlar: Daha yüksek vize ücretleri, uzatılmış başvuru yapma dönemleri, birçok ülkede elektronik başvuru formları gibi konuları ana başlıklar. Ancak olumlu vize geçmişine sahip düzenli seyahat edenler daha uzun süre geçerli olan vizelerden yararlanacak. Yeni kanun da ayrıca her üç yılda vize ücretlerinin aynı kalması veya değişmesi konusunda kesin karar verilecek.

Zamlı vize ücretleri

Başvuru sahiplerinin yeni vize kanunundan ilk etkilenme biçimi vize ücretleri üzerinden olacak. Başvuru başına 60 Euro ödeyen başvuru sahipleri şimdi 80 Euro, 35 Euro ödeyenler 40 Euro ödemek zorunda kalacak. Bu tarife çocukları ve daha düşük ücret avantajından yararlanan diğer kategorileri de kapsıyor. 0-6 yaş arasındaki çocuklar vize ücretlerinden muaf tutulmaya devam edecek.

Yeni kanun ayrıca her üç yılda vize ücretlerinin aynı mı kalması yoksa değişmesi mi gerektiğini değerlendiren bir mekanizma sunmaktadır. Yasa dışı göçmenlerin geri kabulü konusunda AB ile iş birliği yapan bazı ülkeler indirimli vize ücretlerinden yararlanabilir.

Olumlu pasaporta avantaj

Schengen Bölgesi’ne düzenli olarak seyahat eden ve olumlu vize geçmişine sahip, yani önceki vizelerini yasal şekilde kullanan, kendi ülkelerinde iyi bir ekonomik durumu olan başvuru sahiplerine beş yıla kadar geçerli olan çoklu giriş vizesi alma avantajı sunulacak.

Bu avantaj belli seyahat amaçları veya başvuru sahibi kategorileri ile sınırlı olmayacak. Ancak bu kanunla üye devletlere, iş insanları, denizciler, sanatçılar ve sporcular gibi mesleklerini icra etmek amacıyla seyahat eden kişilere özel önem vermeleri öneriliyor.

Schengen vizesi nedir?

AB Vize Kanunu, resmi olarak Schengen Vizeleri olarak bilinen Avrupa Birliği’ne yapılan kısa süreli konaklama vizelerinin başvuru sürecini, işlenmesi ve verilmesini düzenleyen bir dizi kuraldan oluşur.

Neden güncelliyor?

Avrupa Komisyonu Mayıs 2018’de, göç ve güvenlik kaygılarını hesaba katarak ortak vize politikasını güçlendirmek amacıyla 810/2009 Numaralı Yönetmelik (AB) değişikliği için bir teklifi kabul etti. Vize Kanununun düzenlenmiş biçimi de AB ülkelerinin vize politikasının üçüncü taraf ülkelerle iş birliğini daha fazla artırmasına dair rolü tavsiye etmekte.

Genel olarak, kanun teklifinin arkasındaki Komisyon üyeleri, yasa dışı göçmenlerin geri kabulü konusunda ve benzeri alanlarda iş birliği yapan ülkelerin daha kolay vize prosedürleriyle ödüllendirilerek Schengen Bölgesine sık seyahat edenler için vize prosedürlerini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

Komisyon bu kanun teklifini kabul ettikten sonra, Avrupa Parlamentosu bu yılın Nisan ayında tasarıyı destekledi ve Avrupa Birliği Konseyi daha sonra Haziran ayında uygulamaya yönelik son adım olarak kanunu onayladı. Buna göre Şubat 2020’nin ilk Pazartesi günü ve sonrasında başvuru yapacak tüm Schengen Vizesi başvuru sahipleri yeni Schengen Vize Kanununa tabi olacak. 

Başvurular elektronik oluyor

Vize başvuru işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla güncellenmiş Vize Kanunu, Üye Devletlerine mümkün olması halinde başvuru formlarının elektronik olarak tamamlanıp gönderilmesine izin verme talimatı veriyor. Ayrıca, Üye Ülkelerin vize başvurusunda bulunanların başvuru formunu elektronik olarak imzalamasına izin vermesini ve elektronik imzanın ilgili Üye Devlet tarafından tanınmasını zorunlu kılıyor.

Seyahat Sigortası önemli

Seyahat Sigortası, isteğe bağlı yapılmasına yönelik çabalara rağmen Schengen Vizesine başvuranlar için zorunlu olmaya devam edecek. Aslında, yeni kanun, vize başvurusu yaparken Schengen Sigortası yaptırmanın önemli olduğunu vurguluyor. Çoklu giriş vizesine başvuran yolcuların ilk ziyaret dönemlerini kapsayan dönem için uygun ve geçerli seyahat sağlık sigortasına sahip olduklarını kanıtlaması gerekiyor.