Anadolu’nun hazineleri havalimanı müzesinde

7439

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyanın en büyük havalimanı müzesini yapmak için harekete geçti.  İstanbul Havalimanını inşa eden ve 25 yıl işletme hakkının elinde bulunduran İGA ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında müzenin yapımına dair protokol da imzalandı.

Türkiye’nin değişik müzelerinden getirilecek orijinal özel eserler, havalimanı müzesinde “Anadolu’nun hazineleri’ konsepti ile sergilenecek. İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olacak müzede 200’den fazla eser yer alacak.

Böylelikle, Mısır da Kahire, Amerika’da San Francisco, Hollanda da Amsterdam, Yunanistan’da Atina, gibi pek çok kentteki havalimanı müzelerine İstanbul’da eklenmiş olacak. Bu arada İstanbul Havalimanı Müzesi benzerlerinin arasında en büyük olacağı belirtildi..

İstanbul Havalimanı Müzesi ismiyle konacak olan yeni müzede her yıl yeni konseptler sergilenecek. Tarih öncesi dönemden başlayarak Anadolu medeniyetlerinin dünya kültür tarihine miras sunduğu eserlerin yer alacağı müzede ayrıca çocuklar için de bölümler olacak.  Müzede ayrıca Türkiye tanıtımının yapıldığı bir bölümde açılacak ve burada UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer alan 18 eserin tanıtımları olacak.