Dört ünlü kentin dört ünlü restoranı

25041

Yemek içmek zorunlu ihtiyacımız ama başlı başına da bir turizm çeşidi. Çünkü yemekleri ile turistleri kendisine çeken restoranlar da var. Biz de size Avrupa’nın 4 ünlü kentinde “biraz paralı” turistlerin 4 gözde mekânlarını sıraladık. İşte Paris, Londra, Roma ve Kopenhag’ın ünlü restoranların bazıları. 

Melis Bayam

Bu 4 kentin 4 restoranı kentlerin en iyilerinin arasından seçtiklerimiz. Neleri mi? Tabii ki dünya çapındaki gurmelerden lezzetleri ile “tam not” alabilmeyi başarmış restoranlar. O kentin lezzet durakları.  Ünleri bulundukları şehirden çıkıp dünyaya yayılmış. Onlar bu işin ‘piri’,  Michelin Yıldız’nı hak etmiş restoranlar.  Fiyatları mı? Normalin  üstünde. Tabii ki ne yiyip ne içtikleriniz ile de orantılı kuşkusuz. İşte size Paris, Londra, Kopenhag ve Roma’nın ünlülerinden örnekler. Gidip gitmemek size kalmış. Gidenlere şimdiden afiyet olsun.  

Paris – Le Meurice 

Yüksek standartlarda bir restoran olan Le Meurice Paris’in en iyilerinden birisi. Tuileries Garden’a tepeden bakan Hotel Meurice bünyesinde. Ayrıca dünya çapında bir üne sahip. Üç Michelin yıldızlı. Akşam yemeklerinin ünü dünya çapında. Gurmelerin değişmez restoranı.  Barok mimarisiyle de ilgilerin odak noktası. Alain Ducasse’nin ekibinin yemeği sunma şekli ve gastronomi deneyimi Baş Aşçı Christophe Saintagne mutfakta kusursuz bir iş çıkarıyor ve ekibi bugün dünyanın en iyi yemeklerinden bazılarını yapıyor.

Londra- Sketch Lecture Room & Library

Londra’nın 2 Michelin yıldızlı restoranı kapılarını 2002’de açmasına rağmen hala gurmeler tarafından tam not alıyor. En iyi malzemelerle dekore edilmiş iç mekândaki taşların hepsi Swarovski. Hizmet kalitesi de büyük beğeni topluyor. Fransız ve füzyon mutfaklarından seçme lezzetler sunuyor.  Fransız şef Pierre Gagnaire, mutfakta harikalar yaratıyor. Şarap listesi ile de ünlü. Çünkü fiyatı 150 Paund’dan 19 bin 500 Paund’a kadar değişen 150 sayfalık şarap listesi var.

Kopenhag-  Noma

Ünlü şef Rene Redzepi’nin sahibi ve şefi olduğu restoran dünya çapında. Müşteri portföyünde kendisi için Kopenhag’ gelen müşteriler ağırlıklı Noma’da sadece Danimarka, Norveç,  İsveç, Finlandiya ve İzlanda’da yetişen ürünler kullanılıyor. Çoğu ürünün şef tarafından kırdan toplandığı Noma’da bir akşam yemeği bu nedenle çok özel. Her masaya bir garsonun baktığı Noma’da hizmet kalitesi de had safhada

Roma / La Pergola

Bu restoranda akşam yemeğinin tadını çıkarmak eşsiz ve unutulmaz bir deneyim. Her şeyden önce, tüm Roma kenti ayaklarınızın altında bir manzaraya bakarak yemek yiyeceksiniz. Restoranın iç dekoru ise restoran İtalyan ve uluslararası prestijli sanat eserleriyle dekore edilmiş. 18’nci yüzyıldan kalma şamdanlara herkesi hayran bırakıyor. La Pergola 3 Michelin 3 Yıldızlı. Mutfaktaki sihirbaz Alman şef Heinz Beck. En popüler yemekler, tipik Roma Carbonara’sının yeniden yorumlanması olan Fagottelli “La Pergola” veya Roma mutfağından açıkça ilham alan safran ve havyar ile dövülmüş kabak çiçekleri.