Erciyes’e 2 Günde 90 Bin Turist

475

Kış turizminin gözde kış sporları merkezlerinden Erciyes, hafta sonu 53 ilden 90 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı. Erciyes’e en fazla İstanbul, Ankara, Antalya, Adana’dan yerli turist geldi.

Pistleri, sağlam alt yapısı, son teknoloji mekanik tesisleri, konaklama ve ulaşım imkânları ile Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın sayılı kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes’e ilgi her yıl artıyor.

Açık otoparklarda yapılan sayımda bin 500^ün üzerinde araç olduğu belirlendi. Bu arada dağ genelinde bulunan araçların yüzde 45’ini Kayseri şehir merkezinden gelen araçlar oluştururken yüzde 55’lik oranın da şehir dışından gelen araçlar olması dikkat çekti.

Elde edilen verilere göre şehir dışından en fazla gelen 250 aracın İstanbul’dan olduğu belirlendi. 203 araç ile Ankara ikinci sırayı aldı. Üçüncü sırayı 113 araç ile Adana elde etti. Antalya 53, Nevşehir 47, Mersin 44, Konya 33, Aksaray 28, Nevşehir 25, Niğde ise 20 araçla Erciyes’te bulundu. Erciyes’te hemen her hafta sonu otomobil, tur minibüsü ve tur otobüslerinden oluşan yaklaşık 10 bin araçlık bir trafik sirkülasyonu oluşuyor.

Erciyes Kayak Merkezi yerli kayakçıların yanında dünyanın çeşitli ülkelerinden de yabancı turistler tarafından yoğun talep görüyor. Kış mevsimi boyunca özellikle Rusya, Ukrayna, Belarus ve Polonya’dan her hafta Kayseri’ye direkt uçak seferleri düzenleniyor. Ayrıca da Almanya, İtalya, Amerika, İngiltere, Kore, Malezya, Fransa gibi yerlerden de aileleri, arkadaş gurupları ile gelip Erciyes’te kayak yapan yabancı turistlerin sayısı her geçen yıl artıyor.