Bu selede tüneyerek uçabilir misiniz?

715

Duyduğum zaman herhalde bu bir şaka olmalı diye düşündüm. Fotoğrafını gördüğümde ise adeta “şok” oldum. Hemen kendime, “Hangi süreyle? Veya hangi şartlar altında bisiklet selesini andıran bu oturma düzeninde uçmayı kabul edebilirim?” diye sordum. 

Ayakta durulan uçak koltuğu modelinin son sürümü SkyRider 3.0, geleneksel bir havayolu koltuğundan çok daha yüksekte oturulan, hatta üzerine tünenen bisiklet selesi veya bir eyer adeta. Yolcuların bacakları sanki bir ata biniyormuş gibi eyerden aşağıya doğru sarkarken diz kesimi hizasında ise hafif bir boşlukla yolcuya rahatlık sağlanmak istenmiş.

Aviointeriors tarafından tasarlanan Skyrider 3.0, ortalama ekonomi koltuğundan çok daha az yer kaplıyor. Birçok havayolu şirketindeki 31 inç’e kıyasla sadece 23 inç olan koltuk araları bazı havayolları için cazip olabilir. Bu koltukların yaratılmasındaki başlıca ana fikir ise çok sınıflı yapılandırma ile istenilen maksimum kapasiteye ulaşmak.

Tasarım, ilk kez 2010 yılında önerildi, ancak bazı yapısal sorunlar çıkmasından dolayı engelledi. 2018’de lansmanı yapılan ikinci versiyon, koltuğu yerinde tutmak için bir direğe dayanmış tasarımı geliştirildi. En son tasarım, 3.0, Aviointeriors, bu tasarım koltuklara çok fazla ilgi duyulduğunu söylüyor, ancak henüz hiçbir havayolu satın almadı.

Şirket, yolcu sayısını yüzde 20 artırmayı umuyor. Ayakta koltuklar henüz havacılık otoriteleri tarafından onaylanmadı. Ayrıca koltuğun acil durumlar için devlet güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamayacağı da belirsiz.

Şimdi gözünüzü kapatın ve hayal edin, diyelim ki İstanbul – Bodrum uçağına yaz aylarında bilet arıyorsunuz ve bilet ücretlerinin tavan yaptığı dönemde neredeyse bir servet değeri ödemek yerine üçte bir fiyatı ve yarı fiyatı için 1 saat süreyle böyle zahmete katlanır mısınız? Buna değer mi yoksa keyfinizden ödün vermek istemez misiniz?

Ben hala karar veremedim…