Machu Picchu’da mabette ihtiyaç giderdiler tutuklandılar

749

Dikkat: Ziyaret ettiğiniz ülkelerde yerel kanunlara, kurallara, saygı göstermemenin; çevreye ve tarihi dokuya zarar vermenin cezası ağır olabilir. Şakaya gelmez.

Çeşitli ülkelerden 6 turist, Peru’nun efsanevî ören yeri Machu Picchu’da, ziyarete kapalı bir bölgeye girdikleri ama asıl Güneş Tapınağı’na zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alındı.

Yerel basının verdiği habere göre, ikisi kadın dördü erkek (Fransız, Arjantinli, Brezilyalı ve Şilili) 6 turist, Güney Amerika ülkesi Peru’da bulunan ünlü İnka kenti Machu Picchu’da ziyarete kapalı alana girdikleri ve tarihî Güneş Tapınağı’na zarar verdikleri gerekçesiyle 12 Ocak’ta gözaltına alındı. Polisin ifadesine göre “Bir taş blok kırıldı, yere düştü ve mabedin zemininde hasara sebep oldu.” 

Peru kanunlarına göre ‘kültürel varlıklara zarar verme’ suçunu işleyenler 4 yıldan az olmamak kaydıyla hapisle cezalandırılıyor. Söz konusu turistler ayrıca “Güneş Tapınağı’nı kirletmekle” de suçlanıyor, çünkü polis raporunda mabette insan dışkısı bulunduğu da iddia ediliyor.

Machu Picchu Peru’nun en önemli ören yerlerinden. Cusco şehrinin 80 km kuzey-batısındaki tarihi İnka kenti 1983’ten beri UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alıyor. Sitteki Güneş Mabedi’nin belli bölümleri koruma altında ve ziyarete kapalı.