Tarihî ve kültürel yerlerde ayıp yerlerinizin fotoğrafını çekmeyin

738

Şimdi size (başlıktaki gibi) “Tarihî ve kültürel yerlerde ayıp yerlerinizin fotoğrafını çekmeyin” desem, herhalde “Serdar delirdi” diye düşünürsünüz.

Onun için en azından şöyle gireyim yazıya:

Ziyaret ettiğiniz ülkelerde yerel kanunlara, kurallara, örf ve âdetlere, inançlara saygı göstermemenin; çevreye ve tarihi dokuya zarar vermenin cezası ağır olabilir. Turistseniz aman dikkatli olun, turizm profesyoneliyseniz müşterilerinizi uyarın!

Nereden aklına geldi diyeceksiniz, haklı olarak. TURİZM MUHABİRİ’ndeki bir haberi okuyunca.

Haber diyor ki, “Çeşitli ülkelerden 6 turist, Peru’nun efsanevî ören yeri Machu Picchu’da, ziyarete kapalı bir bölgeye girdikleri ama asıl Güneş Tapınağı’na zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alındı.” En az 4 yıl hapis cezası ile karşı karşıya olan turistlerin suçu bu kadar da değilmiş, Güneş Mâbedi’nde… ihtiyaç giderdikleri de iddia ediliyor, habere göre, çünkü mâbette insan dışkısı bulunmuş.

Peki, burada kadar tamam da, ‘ayıp yerler’ nereden aklına geldi be adam?

O da, gene Machu Picchu ile ilgili eski bir haberden.

2018 yılında, bu kez (fıkra gibi olacak ama) biri Alman, biri Hollandalı ve biri İsviçreli üç turist, tarihî İnka kentinde gözaltına alınmış, ama ceza almadan, sadece sınır dışı edilerek paçayı kurtarmışlardı. Suçları yahut kabahatleri: “Popolarını göstererek fotoğraf çekmek…”

Bir bildiğimiz varmış değil mi, sizi “Aman ha!” diye uyarırken…

Peru’da, 2014 tarihli bir mevzuata göre “Tarihî İnka kentinde ve Güneş Mâbedi’nde ayıp yerlerini açmak, göstermek, fotoğrafını çekmek” ‘kültür mirasına hakaret’ olarak kabul ediliyor. “Neden böyle bir kurala ihtiyaç duyulmuş? İnsanlar Machu Picchu’da neden orasının burasının fotoğrafını çeksin, delirdi mi millet?” diyeceksiniz.

Evet, millet delirdi: Bu mevzuatın yayımlanmasının sebebi, o tarihlerde yayılan “İnka kentinde bir yerinin fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşma” modası imiş. (Tabii ki böyle bir fotoğraf aradım Google’da, haberi tamamlamak için, eski gazeteci refleksiyle, ama bulamadım nedense.)

Gerçi bunu size niye anlatıyorum, bilmem ki? Halkımızın böyle ören yerlerine zarar vermek, Sumela’daki ikonaların gözünü oymak, Hitit aslanının üstüne “Fazıl Süreyya’yı seviyoo” diye kazımak, Yılanlı Kilise’nin duvarının dibine yapmak gibi alışkanlıkları yoktur Allah için.

Ha bu arada, teşhirciler Güney Amerika’da sadece sınır dışı ile yırtıyor belki ama, Güneydoğu Asya ülkelerinin hiç şakası yok bilesiniz: Kamboçya’daki Angor Tapınağı’nda ve Tayland’daki Wat Arun’da gene böyle soyunup fotoğraf çektiren turistler tutuklanmış, hatta 1 ila 3 yıl arası hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hani, yapmazsınız da, ne bileyim…