Alanya’nın Umudu Finli Turist

778

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de önceki hafta başlayan Uluslararası Turizm Fuarı Matka Nordic Travel Fair sona erdi. Fuara Kültür ve Turizm Bakanlığı da 100 metrekarelik bir stant ile katıldı.  Fuarda ağırlıklı olarak Alanya tanıtımı yapıldı.

Cengiz Topçu

Burcu TUNÇ /

2019 yılında 60 binin üzerinde ziyaretçisi olan Kuzey Avrupa’da düzenlenen en büyük ve prestijli fuar olma özelliğini taşıyan Matka Nordic Travel Fair’e Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) da katıldı. Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, fuar sonrası yaptığı açıklamada “2020 yılında Finlandiya’dan ülkemize gelecek turist sayısı yüzde 10-15 artacağını ileri sürdü.

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, en dikkat çekici temalardan birinin son yıllarda gündemde olan ve sürdürülebilir turizmin ana başlığı haline gelen çevre bilincinin ve gidilen destinasyonlar da sorgulanmaya başlamasının altını çizdi. Enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kullanımının arttırılması, atık miktarının düşürülmesi ve geri dönüşümün arttırılması ana başlıklarının ön plana çıktığını vurgulayan Topçu söyle konuştu
“Finlandiya’da atıkların yüzde 99 gibi çok büyük bir oranı geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor. Hatta fuar yetkilileri ‘Şişe suyu almayın, şişenizi alın ve musluklardan güvenerek doldurup içebilirsiniz’ ana fikrinden yola çıkarak boş şişe satışı yaparak musluk suyu kullanımına teşvik ediyorlar” dedi.

‘FINNAIR DAHA ÇOK UÇACAK’

Konuşmasında genel ve rakamsal bilgiler de veren Topçu, “Pegasus, Helsinki’den İstanbul’a ve Konya’ya, Sun Express Helsinki’den Antalya’ya uçuş planlamış durumda. Finnair geçen seneki programına devam ediyor. Ağırlıklı Gazipaşa Alanya Havalimanı’nı kullanan Finnair bu sene uçuş günlerini aynı tutmasına karşılık yaz uçuşlarına erken başlayıp geç bitirecek. Bu nedenle geçen yılın üstünde bir yolcu sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Finlandiya’nın Türkiye’ye gönderdiği turist sayısı 2014 yılında en üst seviyeye ulaşmış fakat sonrasında diğer kuzey ülke pazarları gibi bir daralmaya gitti. Yükselme, yıllara göre olsa da yavaş ilerlemekte olup 2020 yılı öngörüleri yüzde 10-15 artış şeklinde. Bu dönem içindeki en sevindirici gelişme Finnair’in kışın operasyonlarına devam etmesi ve Gazipaşa havalimanını kullanması olarak görülüyor. Firma 2020-21 kış ayları içinde programına devam edecek. 2019 yaz döneminde 1 Nisan- 31 Ekim arasında Finlandiya’da tatil satın alan kişi sayısı 483 bin 928 olmuş. Türkiye bu rakamdan aldığı payla Yunanistan ve İspanya’nın ardından 3’ncü sırada yer buluyor. Finlandiya’dan ülkemize gelen turist sayısı 2019 Ocak-Kasım döneminde 131 bin 500 olarak açıklandı” dedi.