Tarihi Yarımada Otelleri ‘Old City’ Adı Altında Birleşti

898

Laleli, Aksaray, Sultanahmet, Beyazıt ve Sirkeci’ye kadar uzanan geniş bir alanda bulunan oteller “Old City Otelciler Platformu” adı altında bir birlik kurdu.

Toplantının açılış konuşmasını Levni Otel Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Karacabay yaptı. Karacabay, “Beraberliğimiz, suya atılan taşların genişleyen halkaları misali güzel sonuçlar verecek. Bu yerel mekanlara sığmayan enginlikler ve hizmetler tüm İstanbul’a yayılacak. Bu hareketin çok başarılı olacağına hiç şüphem yok. Dünya başkenti İstanbul’un tam ortasında bulunan tarihi yarımadanın necip ve kadim semtleri Sirkeci, Süleymaniye, Sultanahmet, Laleli, Beyazıt, Aksaray ve tümünün ortak adı olan Fatih otelleri bugün birleşiyor. ‘Otelcilik platformu neden birleşmeli? diye sorulursa bunun yanıtı birlikte büyük bir lobi gücü oluşturmak için, deriz. Çünkü otellerin karşılaştığı sorun ve haksızlıklara tek vücut olarak belediyeler, Turizm Bakanlığı, nezdinde hızlı çözümler üretebilmek için birleşmeliyiz. Son yıllarda adeta tekelleşen, neredeyse işimizin yarısına yakın bir bölümüne göz diken, istek ve talepleri günden güne artan bu küresel tröstlerle bireysel olarak baş etmemiz pek mümkün görülmüyor. Gerçek bir işbirliği içinde çok avantjalar kazanabiliriz. Ayrıca toplu satın alma, toplu fuar katılımı bize bir çok maliyet avantajları sağlayacaktır. Değerlerimizin bozulmadan korunması, geleceğe taşınması gerekiyor. Bu muhteşem şehirde, birlik beraberlik içinde yaşama kültürümüzü olgunlaştırmak, müreffeh bir Türkiye’de hep beraber yaşamak arzusundayız” dedi.

TARKAN AKYÜZ: BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR

Laleli Otelciler Platformu’nun kabına sığmayarak tüm İstanbul’a yayıldığını belirten Başkan Tarkan Akyüz ise, “Birlikten güç doğar fikrinden hareketle 2020 yılından itibaren tarihi yarımadada bulunan otelciler olarak Old City adı altında birleştiğimizi ilan ediyoruz” şeklinde konuştu. Akyüz, 2012 yılında birkaç otelci ile yola çıktıkları platformun giderek büyüyerek, etkinliğini artırdığını vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Otellerin sayısı arttıkça, Laleli sınırlarını aşan platform, İstanbul’un en güçlü dayanışma grubu haline geldi. Sınırları Sultanahmet’ten Beyazıt’a, oradan da Sirkeci’ye kadar uzanan geniş bir yelpaze haline geldi. Bunun üzerine oluşumun adını değiştirme kararı aldık. Birlikten güç doğar, fikrinden hareketle 2020 yılından itibaren tarihi yarımadada bulunan otelciler olarak ‘Old City’ adı altında birleştiğimizi ilan ediyoruz. Laleli’de otellere verdiğimiz hijyen, ilk yardım, departman geliştirme gibi hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Sektörün sorunlarıyla daha güçlü savaşacağız. Faaliyetlerimizi tek elden ve daha güçlü yapacağız. Birlikte yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda yer alacağız.”