Nice Karnavalı Bu Yıl ‘Modanın Kralı’na

51197

Bu yıl 136’ncısı organize edilen Nice Karnavalı bu yıl (Şubat 2019’da hayatını kaybeden) Alman modacı Karl Lagerfeld’e ithaf edildi.

15-29 Şubat tarihleri arasında Fransa’nın Nice kenti, bir kez daha “Dünya Kültür Başkenti” oluyor. Teknolojinin ve estetiğin birleştiği dev mankenlerin resmigeçidiyle tanınan Nice Karnavalı 1973’ten beri her yıl Şubat ayında düzenleniyor.

19 Şubaıt 2019’da (tam da Nice Festivali’nin ortasında) ölen ünlü modacı Karl Lagerfeld’a ithaf edilen bu yılki karnavalın teması ‘Modanın Kralı’. Her sene olduğu gibi, bu gösterinin sonunda yanıp kül olmadan önce ‘Modanın Kralı’ Nice kentinin sokaklarında, alkışlar ve konfeti yağmuru altında, koca kafaların ve dev heykellerin eşliğinde birçok tur atacak. Bu sene, resmigeçit için hazırlanan ‘tablolar’ arasında en merakla beklenenleri ‘Kraliçe Coco ve Prens Karl beşiğinde’, ‘Yves Saint Laurent et Karl Lagerfeld taç için savaşıyor’, ‘Ekselansları Elizabeth II vitnage kraliçesi’ adını taşıyor. Aynaya ‘Dünyanın en güzel kadını kim’ diye soran kötü kraliçeden tutun da, XXS boya isyan eden Meksikalı kafataslarına kadar her türlü fantezi de cabası. Ancak geçen yıl dünyanın dört bir yanından gelen 200 binin üzerinde meraklının izlediği Nice Karnavalı’nın bir de ‘sweet’ yanı var: Binlerce çiçekle bezenmiş geçit arabaları ve geleneksel ‘Çiçek Savaşları’.

Önemli tarihler

Karnaval 15 Şubat Cumartesi’den 29 Şubat Cumartesi’ye 15 gün sürüyor. Her cumartesi, Salı ve Çarşamba (ve 23 Şubat 2020) özel geçit ve gösterilerle…

CORSO VE “PARADA NISSARDA”

Bu gösterinin en önemli, kaçırılmaması gereken bölümü. Moda Kralı’nın gündüz geçişi: Corso. Artı, “Parada nissarda” yani organizasyona katılan derneklerin hazırladığı, birbirinden muhteşem araçların geçidi. Pazar 23 Şubat, saat 14.30 (Süre: 90 dakika)

IŞIKLANDIRILMIŞ GECE CORSO’SU

Karnavalın en çarpıcı bölümü. Havanın kararmasıyla birlikte bir hayal dünyasına gideceksiniz. “Moda Kralı” ile Corso, Kraliçe, oğulları Carnavalon, ışıklar ve özel efektlerle daha da çarpıcı hale gelen 14 araç ve ‘koca kafalar’… Tabii 29 Cumartesi “Kralın ateşe verilmesi” gösterinin zirvesi, kesinlikle kaçmaz. 15 Şubat Cumartesi, 18 Salı, 22 Cumartesi, 25 Salı ve 29 Cumartesi. Saat 21.00 (Süresi: 90 dakika)

ÇİÇEK SAVAŞI

Bir renk ve koku cümbüşü. Figüranların seyircilerle paylaştığı binlerce çiçekle bezenmiş 16 araçlık bir defile. Yeren çiçek üretimini desteklemek üzere 1876’da başlatılan bir gelenek. Her yıl, defileden 72 saat önce çiçekçiler araçları 250 bin çiçekle süslüyorlar. Hepsi seyircilere atmak için.

Cumartesi 15 Şubat, 19 Çarşamba, 22 Cumartesi, 26 Çarşamba ve 29 Cumartesi. Saat 14.30 (Süre: 90 dakika)