Trump’tan ‘Doğum Turizmi’ne Fren

1048

ABD Başkanı Donald Trump, göçmenlere karşı yeni bir cephe açtı. 24 Ocak’tan beni ABD yönetimi (Beyaz Saray’dan yapılan bir açıklamaya göre) “doğum turizmi için ABD’ye girmek isteyen yabancılara geçici vize verilmesini sınırlama” kararı aldı.

Aynı açıklamaya göre bu önlemin hedefi “Çocuklarının otomatik olarak ABD vatandaşlığı almasını garantilemek için ABD’de doğum yapmaya gelen yabancı uyruklu kadınlar.” Karar, ABD konsolosluk görevlilerine vize başvurusunda bulunan yabancı kadınların ABD’ye doğum yapmak üzere gelme “niyetinde oldukları” konusunda “herhangi bir şüpheleri olması” durumunda, B Tipi iş ve turizm vizesi vermeyi reddetme hak ve yetkisi tanıyor.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Uzmanlar bu kararın uygulanmasında zorluklar çıkacağı görüşünde. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, “keyfi uygulama” iddialarının önüne geçmek üzere, konsolosluk yetkililerine “vize başvurusu yapan kadınlara hamile olup olmadıklarını veya vize süresi içinde hamile kalma niyetlerinin olup olmadığını sormama” talimatı verildi. Aynı şekilde, konsolosluk görevlileri vize başvurusu yapan kadınlardan hamilelik testi de isteyemeyecekler. Aynı yetkili Başkan Trump’ın “doğum turizmi” adını verdiği vakaların sayısını bilmenin çok zor olduğunu, ama her yıl B tipi vize ile ABD’ye giren binlerce yabancı kadının ABD topraklarında doğum yaptığını açıkladı. Ayrıca bu sayının giderek arttığını da söyledi. Center for Immigration Studies’in verilerine göre, Haziran 2016-Haziran 2017 arası 12 ayda ABD’de 33 bin yabancı çocuk doğdu. Aynı dönemde toplam doğum sayısı 3,8 milyon.