Kazanın nedeni rüzgâr mı? İhmal mi?

885

Pegasus havayollarına ait uçağının İstanbul Sabiha Gökçen’de pistten çıkması sonucu meydana gelen kazada 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu arada kule ile pilot arasında geçen konuşmalar ortaya çıktı. Konuşmalarda kule görevlilerinin uçağın pilotlarına iniş öncesi ikazlar da bulunduğu belirlendi.

Dün akşam saat 18.19’da İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na Boeing 737-800 tipi uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken piste tutunamadı. Uçak pist sonundaki bariyeri parçalayarak 30 metre yükseklikten yola düştü. Uçak 50-60 metre sürüklendi. Kazada uçağın gövdesi 3 parçaya ayrıldı.  Yolcuların bir kısmı kendi imkânları ile dışarı çıkabildi. Uçakta mahsur kalan yolcuları 112, İtfaiye, AFAD ve HEAŞ ekipleri tahliye etti. Uçakta ikisi bebek 177 yolcu, iki pilot ve dört kabin görevlisi vardı. Pegasus Havayolları, yolculardan 22’sinin yabancı uyruklu olduğunu açıkladı. Kaza ile ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kazayla soruşturma başlattı. Kazayı incelemek için de Boeing firmasından uzmanların da geleceği öğrenildi.

KULE UYARMIŞ

Bu arada kaza öncesinde kule görevlisinin pistten çıkan uçağın pilotuna, “Sizden önce inen trafiğimiz kuvvetli kuyruk rüzgârı (tail-wind) rapor etti” anonsu yaptığı dikkat çekti. Bu arada kulenin 10 dakikalık operasyonu keseceğiz, çünkü yaklaşmadaki rüzgarla yer rüzgarı arasında bir takım tutarsızlıklar var” anonsu yaptığı açıklandı.


KULE DİYALOGLARI


Bu arada Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının pist dışına çıkması sonrası Kontrol Kulesi ile arama kurtarma ekipleri arasındaki diyaloglarda şöyle:

Kule: inişine müteakiben 2-4 pist başından mevcut rampa üzerine doğru aşağıya indi şu anda göremiyoruz

Ekipler: Anlaşıldı şu anda göremiyorsunuz hızla ilerlemeye devam ediyoruz 

Kule: Ambulanslar da gidiyor mu?

Kule Pilota anons ediyor: İfadelerim alınabiliyor mu?

Ekipler: Şu anadaki bulunduğumuz mevkiden uçağa müdahale etme imkanımız yok. 

Kule: Herhangi bir yangın veya patlama başka bir şey takip edebiliyor musunuz?

Ekipler: Şu anda uçakta alev veya duman gözükmüyor ama parçalanmış uçak

Kule: Bütün ekipler müdahale etsin.