Carmina Burana Boğaziçi’nde

8006

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın destekçisi olduğu konserler dizisi başlıyor. Konserler bu yıl, çarşamba akşamları İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.

Burcu TUNÇ

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserlerinin ilki 12 Şubat Çarşamba akşamı Oxalys Ensemble ile start alıyor. Oxalys Ensemble, Mozart’a odaklanan bir programla konuk oluyor.

ALH Klasik Müzik Konserleri’nin bu sezon ev sahipliği yaptığı konserler bu yıl 250^nci doğum yıldönümü tüm dünyada kutlanan Beethoven üzerine gerçekleşiyor. Beethoven serisinin ikinci konserinde Özcan Ulucan, Poyraz Baltacıgil ve Laume Skride, sahne alıyor. Sanatçılar bestecinin doğaçlamaya olan tutkusunu ve doğaçlamayı kompozisyon sürecinin bir bileşeni olarak nasıl değerlendirdiğini gözler önüne serecek.

Uluslararası yarışmalarda elde ettikleri derecelerle dikkatleri üzerlerinde çeken üç genç müzisyen, Veriko Tchumburidze, Umut Sağlam ve Tolga Atalay Ün, hem solistlik hem de oda müziği alanındaki yetenek ve birikimlerini ortaya koyan bir programla 26 Şubat tarihinde ALH Klasik Müzik Konserleri kapsamında müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Mart ayının ilk konseri Trio Alba, oda müziği repertuvarının iki önemli eserini içeren bir programla 4 Mart’ta ALH Klasik Müzik Konserleri’ne konuk oluyor. Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ise 25 Mart Çarşamba akşamı klasik müzik tarihinin en kült eserleri arasında sayılan Carmina Burana’yı özel bir temsille Boğaziçi Üniversitesi’ne getiriyor.