Don Pasquale İstanbul’da

8349

Donizetti’nin coşkulu, naif, hayat dolu melodileri ve Michele Accursi’nin librettosu ile “Komik Opera” özelliği ile dikkat çeken “Don Pasquale” operası, şubat ayında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor.

Ateş ÇELİK

Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nin 2008 yılındaki açılışı ile sahnelenen ve o tarihten bugüne kadar geçen süre boyunca sahnelendiği illerde, kapalı gişe oynanan Don Pasquale, Türk opera tarihinde bu özelliğiyle de ayrı bir değer taşıyor. Don Pasquale’nin eğlenceli konusu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Rejisörü Recep Ayyılmaz’ın sıradışı mizansenleri ve cesur rejisiile birleşiyor.

ESERİN KONUSU

Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendisi için ‘daha uygun’ gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırada Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği bir kız bulmasını ister ve o da kendisine kız kardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir. Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina ile evlenmesini sağlamaktır. Yaşlı adam Sofronia ile evlenmeyi kabul eder. Malatesta Norina’yı, kız kardeşi Sofronia olarak tanıtır ve sahte bir noter önünde sahte bir nikâh kıyarlar. Nikâhtan sonra Norina birden bire değişir ve Pasquale’nin hayatını altüst eder. Yaşlı adamın hayatı o kadar kötü bir hale gelir ki, kandırıldığını ve aslında Norina ile resmen evlenmediğini öğrendiği vakit rahatlar. Evlenmekle boyunun ölçüsünü alan Don Pasquale, Ernesto’nun Norina ile evlenmesine izin verir.

Eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov yapıyor. Eserde; dekor tasarımı Ferhat Karakaya, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Metin Koçtürk, koreografi Nil Berkan’a ait. Eserin koro şefliğini görevi Paolo Villa!da.Eserde Don Pasquale rolünü N. Işık Belen, Ali İhsan Onat, Ernesto rolünü Ahmet Baykara, Ufuk Toker, Norina rolünü Özgecan Gençer, Hale Soner, Dr. Malatesta rolünü Hasan Çelik, Alper Göçeri; noter rolünü M.Tükel Acar, Utku Bayburt dönüşümlü olarak oynuyor. Opera 14-15-18-19-21-22 Şubat günleri sahneleniyor.